Transport publiczny – odszkodowanie

0

Miliony ludzi codziennie korzysta z usług transportu publicznego na Wyspach podczas podróży do pracy oraz szkoły. Wg oficjalnych statystyk, w samej tylko Anglii ilość pasażerów na trasach lokalnych od kwietnia 2015 do końca marca 2016 wyniosła 4.53 mld. 

Mimo, iż poziom bezpieczeństwa jest dość wysoki, to niestety zdarzają się również nieszczęśliwe wypadki, będące wynikiem błędów popełnianych przez kierowców autobusów, pociągów oraz innych uczestników ruchu. Przyczyną wypadków może też być niewłaściwe przygotowanie infrastruktury oraz używanie pojazdów, które ze względu na ich zły stan techniczny nie powinny znaleźć się na drodze.

Sam wypadek nie musi być spowodowany kolizją z innym pojazdem. Dla przykładu: jeżeli kierowca autobusu zbyt szybko ruszy, czy też zbyt gwałtownie zahamuje powodując, że pasażerowie przewrócą się i doznają obrażeń, wówczas jest podstawa, aby rościć o odszkodowanie.

Przyczyną obrażeń mogą być również uszkodzone części wewnątrz pojazdu, np. elementy wystające z podłogi, czy nierówne i niebezpieczne stopnie powodujące, że pasażerowie potykają się podczas wchodzenia i wychodzenia z autobusu lub pociągu.

Zanim rozpocznie się roszczenie przeciwko firmie obsługującej transport publiczny, należy się do tego dobrze przygotować. Im więcej informacji posiadamy, tym lepiej.

Przede wszystkim trzeba zachować bilet, który jest potwierdzeniem, że byliśmy w pojeździe. Wypadek należy też zgłosić do kierowcy lub konduktora i poprosić o potwierdzenie tego zgłoszenia. Firma ubezpieczeniowa z całą pewnością będzie wymagała takiego dowodu.

Kolejnymi rzeczami, o których warto pamiętać, jest zapisanie numeru trasy, miejsca wypadku oraz numeru rejestracyjnego autobusu.

Dane świadków są również bardzo pomocne. Zwłaszcza, jeżeli okaże się, iż nie ma nagrań z monitoringu.  Dodatkowo warto zrobić zdjęcia pojazdów i okolicy oraz zapisać nazwy pobliskich ulic.

Ostatnim elementem jest udanie się do lekarza w celu uzyskania pomocy medycznej. Warto to zrobić nawet jeżeli nasze obrażenia wydają się nie być zbyt poważne. Nie tylko otrzymamy niezbędną pomoc, ale również powstanie zapis w naszej dokumentacji medycznej – potwierdzający zarówno doznane obrażenia, jak i ich przyczynę.

Dariusz Barabasz

Kancelaria prawna Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.