Szkockie plażowanie

0

Mówisz-Szkocja, myślisz-zimno i deszcz. Wydawałoby się, że to zdecydowanie mało plażowy klimat. Nic bardziej mylnego. Wybrzeże Szkocji jest zdecydowanie jednym z najbardziej unikatowych i magicznych miejsc na świecie. Ląd tego kraju otacza wieniec niesamowitych zatok i czystych, dziewiczych plaż. Jeżeli tylko podczas naszego urlopu natrafimy na ładniejszą pogodę, to możemy bez żadnych ograniczeń czerpać radość z uroków tych piaszczystych zakątków.

Co prawda większość turystów wybiera się na szkockie plaże po to, by po prostu pospacerować i odpocząć od codziennych zgiełków. Rzadko kiedy panują tu gorące dni, w których można się opalać. Wschodnie wybrzeże charakteryzuje się niskimi klifami i długimi, piaszczystymi plażami, które wprost zachęcają do romantycznego spaceru. Północny wschód z racji dużych fal i mocnego wiatru przyciąga fanów surfingu z całej Europy.

Sinclair’s Bay

Hrabstwo położone w północnej części Szkocji charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą geograficzną, od klifów przez kolumny morskie po długie, piaszczyste plaże. Jedną z najlepiej znanych części wybrzeża jest Sinclair’s Bay, plaża słynąca z białego piasku i błękitnej wody.

W rankingu na najbardziej piękne i charakterystyczne plaże całego świata, szkocka plaża Sinclair’s Bay zajęła wysokie 9 miejsce. Mimo tego, że jest to najdalej wysunięte na północ miejsce w Szkocji, to w słoneczne dni lata, plaża swoim białym piaskiem i niebieskim morzem bardziej przypomina Karaiby niż jeden z zakątków Wielkiej Brytanii.

Przez wiele lat było to ulubione miejsce poławiaczy homarów i krabów. Dziś w wodach Caithness żyje wiele gatunków morskich stworzeń, które przy odrobinie szczęścia można zobaczyć podczas kąpieli. Znajdzie się tu także coś dla miłośników zabytków. Po obu stronach plaży znajdują się piękne, pochodzące z XVI wieku zamki, które nadają temu wyjątkowemu miejscu bajkowy klimat. Wybierając się w te okolice nie trzeba martwić się zbytnio o nocleg. Caithness oferuje turystom bogaty wybór hosteli, pensjonatów, campingów i hoteli.

Achmelvish

Tak naprawdę to trzy plaże położone jedna obok drugiej. Przejście z pierwszej do kolejnych prowadzi wzdłuż wybrzeża, klifami. Zejście ze skał na dalsze plaże wymaga trochę wysiłku – trzeba przejść przez płot, pospacerować po krawędzi urwiska i zeskoczyć ze skał w kilku miejscach. Jak dotrzeć do miasteczka?

Achmelvish to bardzo maleńka miejscowość na zachodnim wybrzeżu Szkocji, do której dojechać można jedną jedyną wąską, serpentynową drogą. Najszybciej dojedziemy tam z Ullapool – przejazd zajmuje około pół godziny. Trasa jest bardzo malownicza, prowadzi przez góry, mijamy mnóstwo jezior i stawów. To miejsce, w którym mamy wrażenie, że czas się zatrzymał.

Lunan Bay

Plaża Lunan Bay znajduje się na zachodnim wybrzeżu Szkocji, 15 km na północ od Arbroath. Aby do niej dojechać najłatwiej jechać trasą A92, zjazdy są dobrze oznaczone, przy samej plaży jest darmowy parking, gdzie możemy zostawić auto. Od parkingu przechodzimy na plażę specjalnym drewnianym pomostem. Na szczycie pomostu jest niewielka platforma widokowa – jest ona szczególnie pomocna w te dni, kiedy na plaży jest sporo osób. Lunan Bay to nie tylko plażą. Znajdują się tutaj wydmy, na jednym końcu plaży mamy klify, idąc w drugą stronę dojdziemy do starej osady rybackiej Ethie Haven. Pośrodku zaś zobaczymy ujście rzeki Lunan Water oraz ruiny zamku Red Castle na wzgórzu tuż powyżej plaży. Według archeologów na miejscu, gdzie dziś widzimy ruiny zamku istniała osada już w czasach neolitycznych. Teren ten zamieszkiwali następnie Piktowie. Jednak pierwszy zamek, co prawda jeszcze drewniany, powstał tutaj pod koniec XII wieku. Zbudowano go na życzenie króla Williama I zwanego Lwem (ur. 1142/1143 – zm. 1214). To, że powstał prawdziwy Red Castle zawdzięczamy rodzinie Balliol, którzy rozbudowali tę warownię, wykorzystując lokalny czerwony piaskowiec, od którego przyjęła się nazwa zamku.

Sandwood Bay

To prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych plaż w całej Wielkiej Brytanii. Ciągnący się na długości 2 kilometrów piaszczysty teren otoczony jest przez wydmy i skały. Innym powodem, dodatkowo świadczącym o unikalności tego miejsca, jest fakt, iż nie da się tutaj dotrzeć dojeżdżając po prostu samochodem. Najbliższa droga publiczna położona jest w odległym Blairmore. Pierwszą większą miejscowością w pobliżu Blairnmore jest niewielka wieś – Kinlochbervie. Sandwood Bay, to plaża nad Oceanem Atlantyckim, prawdziwy raj dla miłośników spokojnego wypoczynku. Fakt, że cywilizacja w postaci Blairmore znajduje się 4 mile od plaży jest ogromnym jej atutem. To fascynująca droga z niezwykłą rzeźbą terenu. Idąc w kierunku plaży natkniemy się na ruiny wioski Sandwood, z którą związana jest legenda ducha żeglarza, który za życia wiózł skarby z okrętu Armanda, notabene ponoć zagrzebanego gdzieś głęboko na plaży. Żeglarz miał dobijać się w czasie nocnego sztormu do okien miejscowych domów, ale nie znalazł ratunku. Aby dotrzeć do tego malowniczego zakątka należy kierować się B801 do Kinlochbervie, a następnie do Blairmore na parking samochodowy. Transportem publicznym z Inverness (Tim Dearman Coaches, Alness) można dotrzeć jedynie do Kinlochbervie i to tylko w okresie między kwietniem a wrześniem.

Plaża Luskentyre

Stojąc na jednej z najpiękniejszych szkockich plaży Luskentyre na wyspie Lewis And Harris w Hebrydach Zewnętrznych można ulec wrażeniu, że jest się na którejś z rajskich wysepek Morza Śródziemnego. Krystalicznie czysta, turkusowa woda, biały piasek i wspaniałe góry – jedynie temperatura powietrza i (niestety) wody przypomina, że to jednak północ Europy. Niezwykłe piękno wyspy zostało docenione przez użytkowników portalu turystycznego TripAdvisor.com, którzy w ankiecie Travellers’ Choice® 2014 wybrali ją na najpiękniejszą wyspę Europy. Położona w Hebrydach Zewnętrznych, na zachód od wybrzeży Szkocji jest trzecią największą wyspą w Królestwie po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Północna część wyspy zwana jest Lewis, południowa – Harris, a obie części przedzielone są umowną granicą. Różnią się też krajobrazem. Północ jest bardziej płaska z dużymi połaciami wrzosowisk, południe jest bardziej poszarpane niewysokimi górami. Cechą wspólną są wspaniałe, długie piaszczyste plaże oblane turkusowymi wodami oraz majestatyczne klify, a także cisza i pustka. Hebrydy Zewnętrzne nazywane są nawet czasem „ostatnim, dzikim pustkowiem Europy” – na Lewis and Harris mieszka ok. 20 tys. ludzi, z czego 12 tys. w największym mieście Stornoway. Dzika przyroda Lewis and Harris przyciąga miłośników surfingu (plaże Mangersta, Cliff i Dalbeg), wspinaczki, kajakarstwa morskiego, wędkarstwa i podglądania ptaków. Do atrakcji Lewis and Harris należą też kamienny krąg Callanish i mniejsze menhiry, kamienna wieża (broch) Dun Carloway.

Dornoch

Kierując się na północ, warto zatrzymać się Dornoch. To niewielkie, dość niepozorne miasteczko w drodze z Inverness na północny kraniec Szkocji. Warto przejść się uliczkami miasteczka, zjeść świeże mule w jednej z lokalnych restauracyjek, a po obiedzie wybrać się na cudowną, pustą plażę. Dornoch słynie również z pięknie położonego pola golfowego, Royal Dornoch Golf Club. Kilka kilometrów od Dornoch, warto zboczyć z trasy do zbudowanego w XIV wieku Dunrobin Castle. Od stuleci zamek jest nieprzerwanie zamieszkany, co plasuje go wśród najdłużej zamieszkiwanych szkockich zamków. Wiosną czy latem w Durness, warto zajrzeć do ukrytej w skałach Smoo Cave – przy odpowiedniej pogodzie, można do niej wpłynąć niewielką łódką i obejrzeć poszczególne komnaty.

West Sands (St. Andrews)

St Andrews znajduje się na wybrzeżu Królestwa Fife i ma dostęp do dwóch bajecznych, malowniczo położonych plaż W Saint Andrews są również ruiny zamku, którego początki sięgają XIII wieku. Znajduje się on na klifie, z którego można podziwiać cudowny widok na morze. Saint Andrews jest również bardzo bliskie polskiemu wojsku. Podczas drugiej wojny światowej w mieście stacjonował I Korpus Polski wraz z jego dowódcą, Wodzem Naczelnym generałem broni Władysławem Sikorskim. W ogrodzie przy St Andrews Museum znajduje się pomnik poświęcony jego pamięci.

Balnakeil Beach

Ta wyjątkowa, biała plaża z dużymi wydmami położona jest w pobliżu Przylądka Wrath w północnej Szkocji. Wspomniane wydmy są najbardziej oczywistą cechą tej wspaniałej plaży. Piaszczysta zatoka ma kształt półksiężyca i zwrócona jest ku zachodowi, co czyni ją bardzo spokojnym i cichym zakątkiem wprost stworzonym do wypoczynku. Plaża jest znana ze wspaniałych zachodów słońca.