Magazyn Square

Święto zmarłych w Liverpoolu

Święto zmarłych w Liverpoolu

Święto zmarłych w Liverpoolu
Listopad 09
00:11 2013

Święto zmarłych w Liverpoolu


• Polscy piloci upamiętnieni przez młodych Polskich imigrantów.
• Polscy imigranci wspominają bohaterów II Wojny Światowej.
• Polacy na cmentarzu Allerton.

Data: Sobota, 2 listopada 2013 r.

2 listopada 2013r. wolontariusze z Merseyside Polonia zebrali się na cmentarzu w dzielnicy Allerton w Liverpoolu przy grobach polskich żołnierzy, którzy tworzyli część Brygady Powietrznej Wielkiej Brytanii, w której walczyli u boku Sił Alianckich. Wolontariusze zapalili znicze i złożyli wieńce by uczcić pamięć pilotów.
Odwiedziny grobów 2 listopada są bardzo ważną tradycją w Polsce. Dzień Zaduszny, zwany też Dniem Zmarłych następuje zaraz po Dniu Wszystkich Świętych. Jego tradycja sięga wierzeń z czasów pogańskich, iż zapalnie specjalnych świec, które mogą palić się przez wiele godzin pomoże duszom zmarłych znaleźć drogę w ciemności. W Polsce w tym dniu cmentarze są rozświetlone setkami zniczy.
Podczas II Wojny Światowej wielu polskich żołnierzy walczyło w Europie Zachodniej. Działania polskich oddziałów, takie jak udział w Bitwie o Anglię czy Bitwie o Monte Casino stanowiły strategiczny wkład w zwycięstwa Aliantów. Po zakończeniu wojny okazało się jednak, że w nowej sytuacji politycznej powrót do ojczyzny był dla nich niebezpieczny zatem wielu z nich pozostało w Europie Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.
Obecność przy grobach polskich pilotów jest symbolicznym wyrazem pamięci, kontynuowania tradycji i wyraża chęć łączności pomiędzy tzw. ’starą’ i ‘nową’ emigracją.

Gosia McKane, Merseyside Polonia

Share

Powiązane Artykuły

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, czy chcesz dodać pierwszy?

Napisz komentarz.

Napisz Komentarz

Polub nas na FB

Krzyżówka Luty nr 14

Kursy walut

Kursy walut w eGospodarka.pl
Notowania
20-09-2017
Kurs
( PLN )
Zmiana
EUR 4,2769 - 0,38%
GBP 4,8313 + 0,07%
USD 3,5619 - 0,56%