Święto zmarłych w Liverpoolu

0

Święto zmarłych w Liverpoolu


• Polscy piloci upamiętnieni przez młodych Polskich imigrantów.
• Polscy imigranci wspominają bohaterów II Wojny Światowej.
• Polacy na cmentarzu Allerton.

Data: Sobota, 2 listopada 2013 r.

2 listopada 2013r. wolontariusze z Merseyside Polonia zebrali się na cmentarzu w dzielnicy Allerton w Liverpoolu przy grobach polskich żołnierzy, którzy tworzyli część Brygady Powietrznej Wielkiej Brytanii, w której walczyli u boku Sił Alianckich. Wolontariusze zapalili znicze i złożyli wieńce by uczcić pamięć pilotów.
Odwiedziny grobów 2 listopada są bardzo ważną tradycją w Polsce. Dzień Zaduszny, zwany też Dniem Zmarłych następuje zaraz po Dniu Wszystkich Świętych. Jego tradycja sięga wierzeń z czasów pogańskich, iż zapalnie specjalnych świec, które mogą palić się przez wiele godzin pomoże duszom zmarłych znaleźć drogę w ciemności. W Polsce w tym dniu cmentarze są rozświetlone setkami zniczy.
Podczas II Wojny Światowej wielu polskich żołnierzy walczyło w Europie Zachodniej. Działania polskich oddziałów, takie jak udział w Bitwie o Anglię czy Bitwie o Monte Casino stanowiły strategiczny wkład w zwycięstwa Aliantów. Po zakończeniu wojny okazało się jednak, że w nowej sytuacji politycznej powrót do ojczyzny był dla nich niebezpieczny zatem wielu z nich pozostało w Europie Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.
Obecność przy grobach polskich pilotów jest symbolicznym wyrazem pamięci, kontynuowania tradycji i wyraża chęć łączności pomiędzy tzw. ’starą’ i ‘nową’ emigracją.

Gosia McKane, Merseyside Polonia