Świąteczna Zbiórka Żywności działa już od 20 lat

0

Akcja wielkiego zbierania produktów dla potrzebujących przeprowadzona została w tym roku po raz 20. Do specjalnych koszy ustawionych w sklepach, galeriach handlowych i hipermarketach, w ostatni weekend listopada składaliśmy żywność, która trafiła następnie do najuboższych osób w Polsce.

Tegorocznej akcji towarzyszył wyjątkowy rozmach. Przeprowadzono ją w 3500 punktach handlowych rozlokowanych w 500 polskich miejscowościach. W projekt zaangażowało się 50 tys. wolontariuszy, a sama pomoc dotarła do kilkuset tysięcy osób. Prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Marek Borowski podkreślił, że w Polakach tkwi ogromny zapał do niesienia pomocy: „Aż trzy czwarte badanych przez nas osób chce się podzielić z innymi tym, co kupią w sklepie. To ogromny potencjał życzliwości wobec tych, którzy bez pomocy nie mieliby takiej Wigilii, jak my wszyscy. A przecież mają takie samo prawo do szczęścia”.

Banki Żywności zebrały tony cukru, przetworów warzywnych i owocowych, słodyczy, konserw, mąki i bakalii. To na tych produktach zależało im najbardziej. Tym bardziej, że tegorocznej akcji towarzyszyło hasło „Dodaj świętom Smaku”.

To, że zbiórka w sklepach dobiegła końca, nie oznacza wcale, że jest już za późno na dołożenie cegiełki własnego wsparcia. Do 31 grudnia br. każdy z nas może pomóc potrzebującym w ojczyźnie poprzez dokonanie zakupów przez platformę charytatywni.allegro.pl