SCiO: twój szósty zmysł – przenośny spektrometr optyczny do smartfona

0
SCiO

To magiczne niewielkie urządzenie potrafiące rozpoznać składniki pożywienia i przy okazji wskazać ich kalorie i wiele istotnych informacji. Małe urządzenie komunikuje się ze smartfonem, na którym odczytamy informacje i porady.

Każdy z nas jest bardzo indywidualny pod każdym względem co oznacza, że mamy różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Warto zatem wiedzieć co jemy i unormować spożywanie pokarmów, które nam są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Scio oświetla skanowany obiekt światłem, który przypomina źródło podczerwieni i odczytuje ich molekuły. Gadżet wysyła do telefonu listę składników i danych odżywczych, a dedykowana aplikacja, którą będzie można pobrać w AppStore lub Google Play, połączy się z bazą danych w chmurze i wyświetli je na ekranie w bardziej zrozumiałej dla nas formie. Proste! W przypadku urządzenia SciO warto zwrócić uwagę na to, że wyświetlane informacje na naszym telefonie dotyczą danych z skanowanego przez nas obiektu, a nie przytaczanie ogólnych informacji dostępnych w internecie. Skład chemiczny obiektów, ilość kalorii, stopień nawodnienia, właściwości fizyczne – zależy od pobranej aplikacji na naszego smartfona, która będzie przetwarzać dane z otaczającego nas świata. Twórcy wynalazku przygotowali aplikacje, która pomoże nam w analizie żywności, leków czy roślin.

Często lubimy podróżować i smakować mniej i bardziej nam nieznane potrawy. Poprzez skanowanie żywności urządzeniem SciO, otrzymamy natychmiast informacje dotyczące o alergenach, chemikaliach, właściwościach odżywczych oraz kaloriach danej potrawy. Jest to idealny gadzet dla osób, którym zależy na zdrowym spożywaniu posiłków i poznawanie świata z perspektywy smaków nie jest im obce. Innym przykładem może być chęć sprawdzenia stopień nawodnienia naszych roślin na domowym parapecie czy w ogrodzie przy domu. Jest to niesamowita a zarazem bardzo zdumiewająca technologia zamknięta w miniaturowym pudełku. SciO jest na tyle niezwykłe, że jest nawet w stanie odczytać informacje z naszej krwi po uprzednim jej skanowaniu!

Potencjał tego gadżetu jest ogromny, co potwierdzają też wyniki kampanii na www.kickstarter.com. Najtańsza wersja urządzenia na chwilę obecną kosztuje 199$. Pierwsze egzemplarze trafią na rynek już w grudniu tego roku.

Autor tekstu: Jerzy Urbaniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here