Something went wrong with the connection!

Magazyn Square

Różnice regionalne i wynik Brexitu

Różnice regionalne i wynik Brexitu

Różnice regionalne i wynik Brexitu
Styczeń 23
09:21 2017

Miniony rok pozostawił po sobie niemałe zawirowania. Zarówno pod względem politycznym jak i geograficznym. Przedsmak tego, co wypełniało potem nagłówki gazet, pojawił się już przy okazji referendum o niepodległości Szkocji.

Potomkowie Celtów nie dają się i z tym większą zadziornością pokazują kolejnym pokoleniom anglosaksońskich najeźdźców, że czują się odmienni kulturowo, językowo oraz przede wszystkim, że różni ich pochodzenie etniczne. Aby zrozumieć różnicę pomiędzy północą, a południem Wielkiej Brytanii nie wystarczy zwyczajnie spojrzeć na mapę dwóch kolorów, które poróżniły Wyspy podczas kampanii Brexitu. Opanowany błękit stronnictwa pro-unijnego zalał niemalże całe południe, krwista i nieprzebłagana czerwień jątrzyła się na północy.

Czy jedynym wyjaśnieniem takiego rozmieszczenia topograficznego może być odległość od Londynu? Wielu tak też tłumaczyło rozłam w kraju. To jednak nie wszystko. Warto przeanalizować historię, sięgając po argumenty pochodzące z okresu najazdu na ziemie, na północ od Kanału La Manche, jakiego w 1066 roku dokonał Wilhelm Zdobywca.

Mamy do czynienia z dwoma etapami. Pierwszy to zakończony sukcesem najazd na Bogu ducha winny kraj wyspiarski. Tutaj wszystko potoczyło się wedle przewidywań: ofensywa znad morza, zdobycie ziem, grabienie i podporządkowanie ludności. Sukces na całej linii. Etap drugi to bunt mieszkańców. I to właśnie tutaj pojawił się problem. Buntowała się ludność z północy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Byli to mieszkańcy regionów dzisiejszych Midlands, Kumbrii, Scottish Borders oraz całej Szkocji, którzy etnicznie i kulturowo czuli większe pokrewieństwo do ludów z północy, czyli krajów skandynawskich.

Tego pokrewieństwa do Wilhelma Zdobywcy, Francuza z krwi i kości, nigdy nie poczuli.  Nie dziwi więc to, że te krainy oraz zamieszkująca je ludność, które najbardziej ucierpiały podczas najazdów, bez większych perswazji zagłosowały na „nie” wobec Unii Europejskiej.

 

Share

Powiązane Artykuły

Polub nas na FB

Krzyżówka Luty nr 14

Kursy walut

Kursy walut w eGospodarka.pl
Notowania
23-10-2017
Kurs
( PLN )
Zmiana
EUR 4,2359 - 0,22%
GBP 4,7520 + 0,63%
USD 3,6061 + 0,26%