Prawo jazdy dla motocyklistów- droga przez mękę?

0

W Wielkiej Brytanii, prawo jazdy kategorii A można zdobyć na kilka sposobów. Jeżeli posiadamy angielskie prawo jazdy Kategorii B, ułatwia nam to start, ponieważ nie musimy już starać się o tymczasowe uprawnienia (provisional driving licence). W przypadku, kiedy prawo jazdy na motocykl będą naszymi pierwszymi, musimy zaaplikować o tymczasowe uprawnienia. Możemy to zrobić na kilka sposobów, np. zamawiając formularz D1 online: http://www.dft.gov.uk/dvla/onlineservices/order_forms.aspx?ext=dg, lub pobierając go w najbliższym oddziale poczty.

Kolejnym ważnym krokiem, jest zapisanie się na jednodniowy kurs CBT (compulsory basic training), który jest obowiązkowym kursem wprowadzonym w 1990r, aby zmniejszyć ilość wypadków powodowanych przez młodych i niedoświadczonych kierowców. Jedynym wyjątkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, które zostało wydane przed 01.02.2001, oraz gdy pojemność naszej maszyny, nie przekroczy 50cm3.

Kurs CBT składa się z 5 elementów, które musimy przejść aby otrzymać certyfikat ukończenia ( ważny przez 2 lata). Po zdaniu kursu CBT, możemy zacząć naukę na własnym motocyklu/skuterze nie przekraczającym pojemności 125 cm3, oraz z oznaczeniami L , które przypinamy z przodu i z tylu naszego pojazdu. Przez okres 2 lat, uczymy się jazdy po drogach UK,i zdobywamy doświadczenie ,które zaprocentuje pozytywnym wynikiem egzaminu. Jeżeli jazda motocyklem nie sprawia nam trudności , oraz mamy więcej niż 24 lata, możemy zapisać się na kurs Direct Access, który pozwoli nam zdobyć pełne prawo jazdy kategorii A, w krótszym czasie, zależnym od naszych umiejętności, nawet w ciągu kilku tygodni. Kolejnym etapem jest zapisanie się na kurs teoretyczny.

Adresy ośrodków, w których można zdawać taki egzamin, dostępne są na stronie : https://www.gov.uk/driving-theory-test-centre. Po zdaniu owego testu, otrzymujemy certyfikat, który podobnie jak CBT, jest ważny przez okres 2 lat. Kolejnym krokiem, jest nauka jazdy z profesjonalnym instruktorem, który pokaże nam podstawy jazdy motocyklem w o małej i dużej pojemności, oraz przygotuje do kolejnego z kolej egzaminu praktycznego który składa się z dwóch modułów.

Moduł 1 – manewry na placu, czas egzaminu, to ok 20 min , w ciągu których, należy wykonać szereg różnych manewrów w odpowiedniej kolejności. Po zaliczeniu modułu 1, pozostał nam jeden ostatni i najtrudniejszy egzamin- moduł 2 – jazda po drogach publicznych ( zazwyczaj trwa ok 40 min.)Bardzo ważne jest ,aby zachować bezpieczeństwo na drodze. Egzamin dopuszcza popełnienie 15 mniejszych błędów, natomiast, w przypadku popełnienia poważnego błędu, który zagrozi bezpieczeństwu osoby egzaminowanej, lub osób trzecich, wtedy egzamin nie zostanie zaliczony. Życzymy powodzenia i bezpiecznej jazdy.

[box style=’info’] Serwis auta , gdzie taniej?
Zbliża się czas świąt, czyli wzmożonych wyjazdów Jadąc do Polski. Jadąc samochodem, warto pomyśleć o załatwieniu przy okazji kilka niezbędnych rzeczy. Jedną z nich, niewątpliwie opłacalną, jest serwis auta, oraz wymiana zużytych elementów takich jak klocki, opony czy też tarcze. Zazwyczaj dokonujemy koniecznych napraw w miejscu zamieszkania, co nie zawsze jest korzystne dla naszych portfeli.[/box]

Okazuje się bowiem, że po porównaniu kosztów, serwisu auta w Polsce, oraz w UK, wyszło, że nawet wliczając koszty podróży, przepraw promowych, czy paliwa, nadal w ojczyźnie bilans napraw jest tańszy (należy jednak podkreślić, że zależy to od rodzaju naprawy, aby zaoszczędzić, najlepiej wykonać je kompleksowo) . Oczywiście,przy okazji zrobimy coś, czego nie da się przełożyć na pieniądze, mianowicie odwiedzimy nasze rodziny oraz bliskich.

Autor( Kamil Bielat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here