Mały robi… wielkie wrażenie, czyli mini-PC Intel NUC

0
Intel NUC - Featured Image

Intel NUC to miniaturowy komputer będący wydajniejszą odmianą małego peceta biurkowego. Wielkością można go przyrównać do popularnego smartfona Samsung Galaxy Note 3. Potrafi jednak znacznie więcej!

Minikomputer w obudowie o wymiarach wynoszących: 11,6×11,2×3,9cm, jest napędzany procesorami Intel® Core™ i3 oraz i5 czwartej generacji. Zmniejszone zużycie energii umożliwia zastosowanie go do obsługi systemów oraz aplikacji wykorzystywanych w rozwiązaniach digital signage, media center lub w roli przenośnego komputera.

Intel NUC, wykonany z aluminium i tworzyw sztucznych, które są bardzo dobrej jakości, mieści się wszędzie. Można go postawić koło telewizora, położyć na biurku, czy zamontować na tylnej ściance monitora, a nawet ukryć w szufladzie. Możliwości jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia i długość przewodu zasilającego.

Więcej kabli nie trzeba. Monitor można podłączyć bezprzewodowo, dzięki technologii Intel WiDi. Pozostałe urządzenia peryferyjne, czyli myszy, klawiatury, słuchawki i drukarki również. Z Internetem można łączyć się korzystając z sieci WLAN. I to właśnie sprawia, że Intel NUC jest fajny. Ale nie tylko gabaryty recenzowanego mini-PC mogą się podobać. Do gustu z pewnością wszystkim przypadnie jego niski pobór energii (zwykle poniżej 20 W, nierzadko nawet 10 W) oraz dobrze zaprojektowane chłodzenie – prawie go nie słychać.

Ekstremalnie obciążony procesor w NUC-u rozgrzał się raptem do 73 stopni. W większości laptopów nasza próba obciążeniowa kończy się przekroczeniem granicy 90 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę fakt, że kompletny komputer, wraz z zestawem złączy (4 x USB 3.0, mini-HDMI, mini-DP, LAN, audio), porządnym wyposażeniem (IrDA, WiFi 802.11ac, Gigabit LAN) i dobrą specyfikacją (Core i5-4250U, 8 GB RAM, 180-GB SSD) upchnięto w tak małej obudowie i jeszcze pracuje on cicho oraz nie grzeje się, jestem pełny uznania dla Intela.

Piorunujące wrażenie robią nie tylko gabaryty mini-PC Intel NUC, lecz także szybkość jego działania. Kombinacja procesora Intel Core i5-4250U (czwarta generacja, Haswell), 8 GB pamięci RAM i szybkiego dysku SSD sprawia, że na komputer nie trzeba czekać – to on czeka na nas. I to właśnie jest coś, do czego można się przyzwyczaić. NUC to idealny sprzęt dla miażdżącej większości populacji, która komputer wykorzystuje głównie do prac biurowych, przeglądania zasobów Sieci czy oglądania filmów.

Jeśli więc ktoś nie potrzebuje wypasionego sprzętu, tudzież takiego, który pozwala na pracę lub zabawę np. podczas podróży w pociągu czy w łóżku, to chyba nie ma lepszego wyboru. Zyskujemy na ergonomii, nie mamy problemów z chłodzeniem, a jednocześnie nie okupujemy tego zwiększonym zapotrzebowaniem na energię czy hałasem. A da się na nim wykonać znakomitą większość typowych zadań.

Intel NUC poradzi sobie z retuszem zdjęć z wakacji czy konwersją ulubionego serialu. Ba, zrobi to nawet całkiem sprawnie dzięki technologii Quick Sync Video, która potrafi przyspieszyć proces kodowania nawet kilkukrotnie. W rezultacie trudno znaleźć zastosowanie domowe lub biurowe, w którym maluch Intela nie sprawdziłby się.

Intel NUC będzie idealnym sprzętem w biurze, w którym pierwsze skrzypce gra pakiet biurowy, uruchomiony równolegle z przeglądarką, prostym edytorem graficznym i odtwarzaczem muzyki. Równie łatwo NUC wcieli się w rolę domowego centrum multimedialnego, ukrywając się w pobliżu telewizora (można go obsługiwać pilotem). Mini-PC będzie też znakomitym komputerem “do nauki” dla mającego niewielki pokój ucznia czy pochłoniętego przez facebooka i filmy nastolatka. Można też z niego uczynić domowy serwer i zdalnie nim zarządzać (nawet włączać i wyłączać!).

Na pierwszy rzut oka to niewygórowana cena. Trzeba jednak pamiętać o konieczności dokupienia pamięci RAM, modułu Wi-Fi i dysku twardego. Pierwsze dwa elementy muszą oczywiście być w wersjach laptopowych, chyba że komuś podoba się wystający z portu USB moduł Wi-Fi. Wybór modemu jest sprawą newralgiczną. Warto zdecydować się na jak najnowszy sprzęt Intela, gdyż dzięki temu cały komputer będzie zgodny z technologią WiDi, umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Do korzystania z niej niezbędny jest kompatybilny procesor, karta graficzna oraz właśnie moduł Wi-Fi, a tylko ten ostatni da się samodzielnie zamontować. Oprócz tego konieczne jest też posiadanie telewizora kompatybilnego z tą technologią lub kupno adaptera dodającego taką funkcję. Intel zaleca kupno jednego z tych trzech modeli: Belkin ScreenCast, HD Netgear Push2TV lub D-Link DHD-131.

Bardzo drogim elementem platformy NUC jest dysk twardy. Ze względu na rozmiary obudowy nie można w niej zmieścić nawet 1,8-calowej konstrukcji SSD lub talerzowej. Miniaturyzacja wymusiła na Intelu zastosowanie dysku działającego na interfejsie mSATA. Można zatem uznać, że jest to sprzęt mały i wydajny, ale bardzo drogi.

 

Autor tekstu: Mateusz Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here