Lagom – sposób na udane życie?

0

„Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz” – tak pokrótce można scharakteryzować trend, który króluje w krajach skandynawskich i staje się niezwykle popularny w państwach Europy Zachodniej. To hasło określa cały styl życia, który dąży do ciągłego odczuwania szczęścia.

Termin Lagom pochodzi z języka szwedzkiego, ale ma swój odpowiednik w większości krajów nordyckich. Kryje się za nim cała filozofia, która w Skandynawii już staje się trendem, stylem życia, a nawet modą. Eksperci są zdania, że Lagom będzie królem filozofii najbliższych miesięcy na całym świecie.

Istotą Lagom jest szukanie równowagi w każdym aspekcie życia. Jednym z kluczowych punktów jest naturalny balans między tym, co dobre dla jednej osoby i dobre dla otaczającego świata.

Niechęć do przesady i zgoda z naturą

Lagom wzięło się ze szwedzkiej niechęci do przesady. Skandynawskie narody znane są z zamiłowania do prostoty, jakości i skromności, a także wyważonego stylu.

„Nowa filozofia” uczy więc życia w zgodzie z naturą oraz cieszenia się z drobnych przyjemności. Pokazuje, że można być szczęśliwym całkiem niewielkim kosztem, wystarczy tylko używać ponadczasowe przedmioty codziennego użytku lub własnoręcznie wykonane rzeczy.

Wyznacznik stylu

Google podaje, że w ciągu pierwszych miesięcy 2017 roku Lagom zyskał na popularności. Lansują go firmy produkujące naturalną odzież, organiczne kosmetyki i ekologiczne meble. Lagom uległ nawet znany na całym świecie gigant meblarski IKEA. Marka stworzyła projekt „Live Lagom”, aby nauczyć klientów, jak być bardziej „eko”.

Estetyka, którą preferuje Lagom, zgadza się na przykład z kolorem roku, wybranym przez firmę Pantone – soczystym Greenery. Naturalne materiały, piękno drewna, lekka i jasna stylistyka wnętrz, aż proszą się o doprawienie soczystym zielonym odcieniem.

Ten kolor jest Lagom, bo symbolizujący odnowę, odrodzenie, budzące się w zielonych liściach życie i nową energię. To kolor wzrostu, spokoju i świeżości. Zieleń uspokaja, pozwala zanurzyć się w piękno otaczającej przyrody. Symbolizuje dążenie do witalności, rozwoju osobistej pasji i przenosi do prywatnych, czterech ścian świeżość natury.

Jak zaaranżować dom Lagom? Warto postawić na dodatki nawiązujące do piękna natury. Sprawdzą się więc wszelkie grafiki ze zwierzęcym motywem. W domu powinny zamieszkać na motywach poduch, tapet czy nakryć dzikie, leśne zwierzęta: niedźwiedzie, wilki, renifery. Idealne będą też motywy zielonych roślin.

Nieodzowna jest zieleń w doniczkach, kwiatowe kompozycje, zielniki, herbaria i wszystko, co stanie się hymnem dla świata flory.

Lagom dopuszcza na przykład w salonie rower, którym jeździ się do pracy, ponieważ jest eko.

Kochać otaczający świat

Lagom nawołuje do oszczędzania wody, pozyskiwania energii z naturalnych źródeł, segregowania śmieci i szeroko pojętego zdrowego stylu życia.

Nowy, szwedzki styl w ogóle zachęca do generowania jak najmniejszej ilości śmieci oraz unikania zakupów towarów opakowanych w tony plastikowych warstw.

Nie trzeba w domu zakładać od razu kolektorów słonecznych najnowszej generacji – wystarczy termostat, który zadba o stałą temperaturę w pokojach i wyłączy grzejniki w odpowiednim momencie. Lagom to filozofia, która pokazuje jak żyć biorąc tyle, ile nam istotnie potrzeba. Rozsądnie, umiarkowanie i tak, aby osiągnąć komfort oraz szczęście.

Więcej w portfelu, spokojniejsza głowa

Dzięki Lagom ludzie mają wydawać mniej pieniędzy oraz redukować codzienny stres i czerpać więcej przyjemności z pracy, pasji lub hobby.

Wszyscy powinni więc kupować tylko to, czego naprawdę potrzebują. W tym aspekcie Lagom niemal całkowicie pokrywa się z filozofią minimalistyczną. Zakłada kupowanie rzeczy z punktu widzenia ich użyteczności i świadomości wydawanych pieniędzy.

Wiąże się to także z ostrożnością kupowania żywności. Tylko tyle, ile naprawdę potrzeba. Należy być świadomym, aby nie mieć za dużo, ale żeby wszystkiego było akurat.

Drobiazgi Lagom kiełkują

Może się okazać, że choć wielu ludzi nigdy wcześniej nie słyszało o tej skandynawskiej filozofii, już stosuje ją na co dzień.

Człowiek Lagom to taki, który nosi każdego dnia ekologiczne siatki z naturalnych tworzyw na zakupy, a w domu pozbywa się plastikowych przedmiotów na szklane, porcelanowe i gliniane. Dlaczego? Są bowiem zdrowsze i w zgodzie z naturą.

Wyznawcy Lagom żyją więc najpiękniej jak potrafią – preferują idealny życiowy balans, zdrową dietę oraz stylowe, komfortowe wnętrza.

Jeśli dodatkowo połączyć Lagom z Hygge – inną skandynawską filozofią szczęścia – nasze życie może zyskac zupełnie nową jakość.

Tekst pochodzi z portalu londynek.net