Idźcie na wybory, to mogą być wasze ostatnie!

0

Marzec zafundował nam jazdę po wybojach bez trzymanki. Lordowie wprowadzają poprawkę do ustawy, która gwarantuje imigrantom prawa pobytu Na Wyspach, po czym Izba Gmin ją odrzuca. Ustawa wraca do izby wyższej parlamentu, gdzie Lordowie głosują przeciw swoim wcześniejszym projektom. Jest zielone światło do uruchomienia Brexitu, bez konieczności zadbania o nasz dotychczasowy status.

Od ponad dziewięciu miesięcy pozycja Szkocji się nie zmieniła. Północ zdaje się ona akceptować wyjście z Unii Europejskiej, ale nie rezygnuje ze wspólnego rynku. Dlaczego jest to istotne dla Polaków? Obecność we wspólnym rynku gwarantuje nam swobodę pracy i pobytu tutaj. Taką, jaką cieszą się dziesiątki tysięcy Polaków w Norwegii czy Islandii. Londyn idzie jednak w zaparte. W swej arogancji dąży do twardego Brexitu.

Z dnia na dzień, minutę po północy sądnego dnia nasz status zmieni się nie do poznania. Obudzimy się w zupełnie innej rzeczywistości. Prawo w Wielkiej Brytanii działa wstecz, o czym pisałem szerzej na łamach Magazynu Square.pl w ubiegłym miesiącu. Lex retro non agit nie ma zastosowania. Ex post facto, a więc prawo może działać wstecz – w wyniku działalności suwerena, jakim nie jest naród, lecz parlament. Inaczej nie byłoby tyle hałasu o zagwarantowanie nam praw. Gdzie jesteście, polscy piewcy Brexitu?

Parafrazując klasyka polskiej polityki: „niepodległość albo śmierć”.

Theresa May nie odrzuca referendum niepodległościowego. Mówi jedynie, że teraz to nie jest właściwy czas. Ewidentnie próbuje gry na zwłokę. Po Brexicie stracimy prawa wyborcze. Ok. 200 tys. obywateli UE mieszkających w Szkocji straci prawa wyborcze, a zarazem możliwość głosowania podczas drugiego referendum niepodległościowego. Ze świecą w ręku można szukać Polaka, Niemca, Włocha, Francuza, Słowaka czy innego obywatela UE, który wahałby się przy okazji głosowania za niepodległością Szkocji. Zaraz po brexitowym referendum, publicznie, ludzie pełni żalu i smutku przepraszali, że głosowali przeciw niepodległości. Od roku żylibyśmy w niepoległej Szkocji i sprawy miałyby się zupełnie inaczej niż przedstawiała to wówczas kampania na NIE.

Niepodległość przegraliśmy 400 tys. głosów. Co najmniej 75% z 200 tys. obywateli UE poparłoby niepodległość teraz. To dobry start.

Czas bić na alarm. Jesteśmy pionkami w grze brytyjskiej premier. Po Brexicie, będąc obdartymi z naszych praw wyborczych, będziemy mogli jedynie pomarzyć o możliwości głosowania. Nie będziemy mieć absolutnie żadnego wpływu na to, co dzieje się w kraju, na rzecz którego płacimy podatki. Jednak nie jest jeszcze za późno. Nie mam zamiaru czekać bezużytecznie, aż ktoś będzie decydował o mnie i przyszłości mojej rodziny beze mnie. Nie muszę chwytać karabinu, a jedynie zrobić coś, co dla wielu do tej pory wydawało się trudne – chwycić za długopis i postawić numer 1 i 2 obok kandydatów SNP.

Na drugim biegunie jest nasza niezatapialna premier Szkocji – Nicola Sturgeon. Jej rząd od wielu lat gwarantuje nam zachowanie naszych dotychczasowych praw. Zaprasza również innych do wspólnego budowania progresywnej, otwartej, patrzącej w przyszłość Szkocji.

4 maja odbywają się wybory lokalne. Twój głos, drogi czytelniku, jest na wagę złota. Nie zmarnuj go. Wykorzystaj, bo być może będziesz mógł głosować po raz ostatni.

Lokalne samorządy dbają o to, jak wyglądają lokalne usługi, z których korzystasz na co dzień. Wywóz śmieci, liczba nauczycieli w szkołach, naprawa dróg, utrzymanie publicznych bibliotek, przedszkoli, wyżywienie dzieci w szkołach… To wszytko jest bardzo ważne. Jednak w tym roku chodzi o jeszcze większą stawkę. Nasze „być albo nie być”. Te wybory to ostatni sprawdzian przed referendum, do którego – nie ma co ukrywać – dojdzie.

To również sprawdzian dla Was. Dlatego proszę, abyście gdziekolwiek w Szkocji mieszkacie, postawili numery 1 i 2 obok kandydatów SNP. Oni nas stąd nie wyrzucają. Nie zawiedźmy ich. Nie zawiedźmy samych siebie.

Maciej Wiczyński