Druga strona lustra – Dziura

0

Jest coś i coś i coś, potem nic, potem znowu coś i znów coś. Tak samo z wszystkich innych kierunków. Wtedy to „nic” z całą pewnością możemy nazwać dziurą.

Zacznijmy z grubej rury. To znaczy dziury.

Proste i wulgarne skojarzenie pomijam. Nie, nie cenzura, tylko estetyka.

Czarna dziura. Kosmiczna dziura nad dziurami. Nie ma żartów. Nie podskoczysz, gdy tylko się zbliżysz, to wpadniesz i znikasz. Znikasz na zawsze. Nawet światło się nie wymknie.

Gdy taka czarna dziura pojawi się na ziemi, to powstaje z niej dziura budżetowa. Państwo w naszym imieniu wydaje więcej kasy, niż zbiera z podatków. Aby pokryć deficyt, zadłuża się. Ciekawe, kto ten dług kiedyś spłaci? Kosmici z czarnej dziury?

Dobra, nie szukajmy dziury w całym.

W normalnym życiu najbardziej uciążliwą dziurą bywa dziura w zębie. Czy boicie się stomatologa? Tak? Słyszę potakujący chór. Czasy się zmieniają, medycyna się rozwija,a lęk przed dentystą wciąż taki sam.

Zza drzwi słyszę dźwięk wiertła. Wrr, wrr. Odgłos wiercenia miesza się z lekkim pojękiwaniem. Takim cichym „uuu”. Ale po chwili „uuu” zaczyna przechodzić w „UUU”, by na końcu stać się „UUUUUUUUUUUU”.

Nie wejdę. Prędzej się schowam w mysiej dziurze.

Albo zamiast do mysiej dziury, ucieknę do jakiejś dziury zabitej dechami.

Będę przyglądał się światu przez dziurkę od klucza. Chodził w dziurawych spodniach i butach i miał na wszystko wy … Wymerdane.

Swoją drogą fascynujące są żywoty dziur w spodniach. Jedne, prawdziwe i zbuntowane powstają same po miesiącach noszenia. Inne, te fałszywe i udawane są robione w fabrykach.

Dziura dziurze nie równa!

Jeśli chodzi o ludzkie ciało, to ogólnie rzecz biorąc dziury w nim nie slużą jego posiadaczowi. Mam na myśli dziury nabyte, nie wrodzone. Nabyte, czyli wszelkiego rodzaju dziury od kulki, szpady, młotka czy innego ostrego narzędzia.

Cała nasza cywilizacja to proces dziurkowania. Jedni robią dziury innym. Przy pomocy coraz bardziej wyrafinowanej broni. Ostatnim hitem jest robienie dziur w głowie za pomocą dronów.

Przez takie dziury z człowieka uchodzi życie, często bezpowrotnie. Pod tym względem jesteśmy spokrewnieni z oponami i dętkami. One też giną od dziur. Chociaż łatwiej i taniej je do życia przywrócić.

Dziurawy świat. Szewc chodzi w dziurawych butach, policjant jest członkiem gangu, lekarz truje pacjentów. Sędzia kradnie, dziwka głosi kazania, a kaznodzieja molestuje ministranta.

Tylko portfele dziurawe i cały czas brakuje.

Darek Dusza