Policja sprawdzi Twój wzrok

0
West Midlands Police (CC BY-SA 2.0)

Podczas kontroli drogowej policja w Anglii planuje przetestować wszystkich kierowców, by wyeliminować tych którzy mają słaby wzrok, a co za tym idzie stwarzają niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcom, którzy nie będą wstanie przeczytać tablic rejestracyjnych z odległości 20 m (65 stóp), zostaną odebrane uprawnienia do dalszego prowadzenia pojazdu. W wyniku nowych przepisów policja ma prawo do natychmiastowego zatrzymania prawa jazdy.

Jednostkami, które biorą udział w akcji są Thames Valley, Hampshire i West Midlands.

Funkcjonariusze mogą zażądać pilnego wycofania uprawnień do kierowania pojazdem za pośrednictwem Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA), jeśli uważają, że bezpieczeństwo innych użytkowników dróg zostanie zagrożone, gdyby kierowca pozostał na trasie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jedyna obowiązkowa kontrola widzenia kierowcy odbywa się podczas testu praktycznego, kiedy uczniowie muszą odczytać tablicę rejestracyjną z odległości 20 metrów. Po uzyskaniu prawa jazdy osoba ta ma obowiązek poinformować DVLA, w przypadku pogorszenia się wzorku.

Sierżant Rob Heard, reprezentujący siły policyjne biorące udział w kampanii, powiedział: „Nieumiejętność dostrzeżenia zagrożenia lub szybkiego reagowania na sytuację może mieć katastrofalne konsekwencje”. Ostrzegł również, że funkcjonariusze będą przeprowadzać kontrole wzroku „przy każdej okazji”.

Uprawnienia pozwalające policji cofnięcie prawa jazdy zostały wprowadzone w 2013 r. Na mocy prawa Cassie, nazwanego na cześć 16-letniej Cassie McCord, która zmarła, gdy 87-letni mężczyzna stracił kontrolę nad swoim pojazdem w Colchester, Essex. Jak się później okazało, mężczyzna kilka dni wcześniej nie przeszedł pozytywnie badania wzroku na policji, ale luka prawna oznaczała, że mógł kontynuować jazdę.

Źródło: bbc.co.uk