Konsekwencje twardego Brexit dla wymiaru sprawiedliwości

0
Handcuffs Trouble Police Arrest Offender by 3839153 (CC0 1.0)

Brytyjska policja ostrzegła rząd, że tzw. twardy Brexit, czyli opuszczenie UE bez porozumienia ws. relacji handlowych, może w przyszłości doprowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego – wynika z listu opublikowanego przez dziennik „The Times”.

Stowarzyszenia Komisarzy ds. Policji i Przestępczości (APCC) zaznaczono, że taki scenariusz może spowodować utratę dostępu do europejskich baz danych. Wykorzystywane są one m.in. do wymiany informacji o podejrzanych i zaginionych, a także sprawdzania karalności.

„Konieczne byłyby znaczne dodatkowe środki, aby policja mogła funkcjonować, używając nieunijnych narzędzi, które byłyby nieoptymalne i potencjalnie wystawiałyby na zagrożenie efektywność operacyjną i bezpieczeństwo publiczne” – napisano w liście.

W liście zaapelowano do ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida aby zagwarantował, że jego resort przygotował „skuteczne plany” na wypadek braku odpowiedniego porozumienia z Unią Europejską.

We wspominanej przez nas wypowiedzi ministera ds. handlu międzynarodowego Liama Foxa, w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „The Sunday Times”, ocenił on na 60 proc. prawdopodobieństwo braku porozumienia w sprawie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i UE. Wskazał nieprzejednaną postawę unijnych przywódców i ich „obsesję” na punkcie wspólnotowych przepisów jako główny problem w trwających rozmowach.

Źródło: thetimes.co.uk