Z własnym kubkiem do Starbuksa

0
Starbucks, New World Store by bfishadow (CC BY 2.0)

Starbucks po przeprowadzeniu próby w 35 londyńskich sklepach, chce wprowadzić we wszystkich 950 oddziałach w Wielkiej Brytanii opłatę za papierowe kubki. Opłata w wysokości 5 pensów, która ma wejść w życie w czwartek 26 lipca, to trzymiesięczna próba ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Firma ma nadzieję, że rabat na kawę w wysokości 25 pensów zachęci klientów, którzy zamawiają napój na wynos, do przynoszenia ze sobą kubków wielkokrotnego użytku. Starbucks wyliczył, że londyńska próba doprowadziła do 126-procentowego wzrostu wykorzystania kubków wielokrotnego użytku przez ich klientów.

Na czym polega problem z kubkami na wynos? Większość jednorazowych kubków do kawy posiada plastikową, szczelną powłokę, którą należy oddzielić od papieru przed recyklingiem, co może zrobić bardzo niewiele systemów recyklingu papieru. W rezultacie szacuje się, że ponad 99 procent jednorazowych kubków nie jest poddawanych recyklingowi.

Martin Brok, prezes Starbucks w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, zauważył, że wcześniejsza próba przyniosła dobre rezultaty, a personel i klienci nadal naciskają na firmę, aby znaleźć sposoby na ograniczenie marnotrawstwa.

Źródło: inews.co.uk