Kolejne regulacje dotyczące Bexitu

0
Brexit Scrabble by Jeff Djevdet (CC BY 2.0)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosował „ostatni apel” do Wielkiej Brytanii, by ta określiła szczegóły w sprawie Brexitu. Według Donalda Tuska „najtrudniejsze” kwestie pozostały nierozwiązane, a „szybkie postępy” są potrzebne, aby porozumienie mogło dojść do skutku. Pozostało niewiele czasu do jego osiągnięcia, ponieważ następny spotkanie już w październiku.

Premier Teresa May, po zeszłotygodniowym szczycie UE powiedziała, że Wielka Brytania opublikuje Białą Księgę (White Papers), w której określi „bardziej szczegółowo, jakie silne partnerstwo chce Zjednoczone Królestwo z Unią Europejską w przyszłości”. Jednak wcześniej muszą uregulować model obsługi celnej po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Do niedawna były brane pod uwagę dwa modele:

1. Celne partnerstwo miedzy EU i GB w zależności od miejsca pochodzenia/produkcji dóbr przesyłanych, na które EU będzie nagadała swoją taryfę celną.

2. Wprowadzenie technologii która pozwali zminimalizować lub całkowicie usunąć potrzebę „fizycznej” kontroli celnej.

Obydwa pomysły zostały oddalone ze względu na „niemożliwe do realizacji w tak krótkim czasie”. Rząd Teresy May w najbliższy piątek w Chequers – wiejskiej rezydencji premiera – ma zamiar przedyskutować trzeci model obsługi celnej. Po tym spotkaniu rząd ma ogłosić swoje stanowisko w tej sprawie.

Źródło: www.bbc.co.uk