Łatwy dostęp do broni palnej zwiększa ilość przestępstw w Szkocji.

0
Gun BY Angus MacAskill, (CC BY 2.0)

Narodowa Agencka ds. Zbrodni przeprowadziła badania, z których wynika, że w centralnym pasie Szkocji wzrosło zagrożenie ze strony zorganizowanych grup przestępczych.

Policja ostrzegła, że pomimo zwiększonej aktywności ze strony stróżów prawa, grupy te nadal mają łatwy dostęp do broni palnej, co powoduje realne zagrożenie dla mieszkańców centralnej Szkocji.

W bazach policji aż roi się od doniesień o aktach przemocy i zabójstwach między gangami. Zastrzelenie w 2016 roku Euana Johnstona, który czekał w swoim samochodzie na światłach w Glasgow wywołało falę kolejnych przestępstw. Wiele ataków przeprowadzono w miejscach publicznych.

Pomimo niedawnych konfiskat broni palnej, ocenia się, że organizacje przestępcze nadal mają łatwy dostęp do broni palnej, którą mogą chcieć wykorzystać w miejscach publicznych.

Strategiczna ocena zorganizowanej przestępczości w 2018 r. wskazuje, że dwie trzecie zorganizowanych gangów przestępczych w Szkocji prowadzi handel narkotykami z Hiszpanią, a następnie z Holandią i Chinami, głównymi obszarami zaopatrzenia poza Zjednoczonym Królestwem dla nielegalnych narkotyków zmierzających do Szkocji.

Liverpool jest głównym źródłem dostaw narkotyków do Szkocji ze znaczącymi powiązaniami między gangami przestępczymi w tych dwóch obszarach.
Gangi przestępcze są również zamieszane w handel ludźmi w całej Szkocji.
Szkocka policja apeluje o ostrożność i zgłaszanie wszelkich zachowań i działań o charakterze przestępczym szczególnie wśród młodych ludzi.

Więcej na: BBC News