Monety brytyjskie w zagrożeniu?

0
British Coins by William Warby, (CC BY 2.0)

Z przygotowanego przez Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii raportu wynika, że, w transakcjach gotówkowych wykorzystuje się tylko 6 na 10 monet miedzianych. Pozostałe trafiają do przysłowiowych słoików czy dziecięcych skarbonek,  a 8 % miedziaków jest po prostu wyrzucanych do kosza.

Mennica Królewska musi więc produkować rocznie ponad pół miliarda monet o najmniejszych nominałach, aby zastąpić te, które wypadły z obiegu. Koszt produkcji takiej ilości jest porównywalny do kosztu wyprodukowania takiej samej ilości monet o wyższej wartości.

Resort Skarbu zastanawia się więc nad zasadnością utrzymywania w obiegu monet o najniższych nominałach. Jednak taka sugestia spotkała się ze sprzeciwem parlamentarzystów w związku z obawami, że może to zaszkodzić przede wszystkim organizacjom charytatywnym, których dochody w głownej mierze oparte są na datkach w postaci tzw. drobniaków.

Po wielkim oburzeniu ze strony parlamentarzystów, sektora charytatywnego i członków społeczeństwa, rzecznik Downing Street zapewnił, że jak na razie rząd nie planuje wycofania z obiegu monet 1- i 2-pensowych.

Więcej na: The Telegraph

(e.koziarska)