Coraz więcej Brytyjczyków domaga się ponownego głosowania w sprawie Brexitu

0
public domain

„Zapotrzebowanie na drugie referendum w sprawie Brexitu rośnie” – oświadczył w Brukseli brytyjski europoseł Richard Corbett z Partii Pracy.

Podczas swojego wystąpinia na posiedzeniu Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, Corbett powiedział, że w Wielkiej Brytanii odczuwa się rosnące zapotrzebowanie na kolejne głosowanie w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Powołał się na wyniki badań opinii publicznej. „Nie ma wątpliwości, że obywatele chcą zagłosować jeszcze raz w sprawie Brexitu. Można by się spodziewać, że opinia publiczna pozostanie niezmieniona od referendum sprzed dwóch lat – tymczasem jest inaczej” – zaznaczył. Polityk dodał, że spotkał byłych zwolenników Brexitu, którzy żałowali swojego wyboru i byli zdania, że ludzie powinni mieć prawo do ponownego wyrażenia swojego zdania.

Corbett dodał, że nastroje te są spowodowane faktem, że opuszczanie Unii Europejskiej przebiega „zupełnie inaczej niż obiecywała kampania poparcia dla Brexitu a sam jego proces stał się bardzo kosztownym zadaniem , wyraźnie niszczącym brytyjską gospodarkę.”

Zdaniem Richarda Corbetta, do drugiego referendum mogłoby dojść w przypadku odrzucenia przez Izbę Gmin umowy w sprawie wystąpienia z UE, co oznaczałoby „kryzys ratyfikacyjny”.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak minister ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w gabinecie Theresy May – David Davis, sam przyznał, że posłowie prawdopodobnie odrzucą umowę o Brexit jesienią, o ile nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie przyszłego handlu z Unią Europejską.

Więcej na ten temat: The Independent

(e.koziarska)