Szkocja jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi politykę minimalnej ceny jednostkowej za alkohol

0
Scotch Night III by Proggie, (CC BY-NC-ND 2.0)

Szkocki Parlament jednogłośnie poparł minimalną cenę jednostkową 50 pensów za alkohol, dzięki czemu Szkocja jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził tę politykę. Nowa cena jednostkowa wejdzie w życie 1 maja 2018 roku po jednogłośnym głosowaniu.

Problem alkoholowy w Szkocji jest tak znaczący, że konieczne są środki przełomowe.

Biorąc pod uwagę związek między konsumpcją a szkodą oraz dowody, że przystępność cenowa jest jednym z czynników zwiększonej konsumpcji, zajęcie się ceną jest ważnym elementem każdej długofalowej strategii.

Alkohol jest obecnie o 60 procent tańszy w Wielkiej Brytanii niż w 1980 roku. W dzisiejszej Szkocji możliwe jest przekroczenie nowych wytycznych dotyczących niskiego ryzyka dla alkoholu (14 jednostek tygodniowo) za mniej niż 2,50 GBP.

Szkocki parlament uchwalił w 2012 r. Ustawę o alkoholu, która pozwala szkockim ministrom wprowadzić system minimalnych cen jednostkowych alkoholu. Ustawodawstwo zostało następnie zakwestionowane w sądzie przez niektóre części przemysłu alkoholowego, co opóźniło realizację tej ważnej polityki. W dniu 15 listopada 2017 r. Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdził, że prawodawstwo dopuszczające wprowadzenie minimalnej ceny jednostkowej jest zgodne z prawem.

Co to jest minimalna cena jednostkowa?

Minimalne ceny jednostkowe określają cenę minimalną dla jednostki alkoholu, co oznacza, że ​​nie można jej sprzedać za niższą cenę. Im więcej alkoholu zawiera napój, tym jest on silniejszy i dlatego jest droższy.

Minimalna cena jednostkowa nie jest podatkiem; jest to celowy sposób na zapewnienie sprzedaży alkoholu po rozsądnej cenie.

Badania różnych wariantów polityki cenowej wykazały, że minimalna cena jednostkowa jest najskuteczniejszą z wielu opcji politycznych. Zostało to zalecane jako sposób na zwiększenie ceny napojów, takich jak spirytus własnej marki i biały cydr, które mają wysoką zawartość jednostek alkoholu, ale zwykle są bardzo tanie.

Skutki minimalnej ceny jednostkowej.

Minimalne ceny jednostkowe będą miały największy wpływ na tych konsumentów, którzy regularnie piją powyżej wytycznych ryzyka uzależnienia od alkoholu. Dla tych, którzy spożywają alkohol w ramach wytycznych o niższym ryzyku wprowadzenie minimalnej ceny jednostkowej nie będzie miało dużego znaczenia, ponieważ spożywają tylko niewielką ilość alkoholu i nie kupują tyle taniego alkoholu najbardziej dotkniętego przez minimalną cenę jednostkową.

Minimalna cena jednostkowa wynosząca 50 pensów za jednostkę dotyczy głównie tanich białych cydrów i napojów spirytusowych o wysokiej zawartości alkoholu, które są preferowane przez szkodzących sobie konsumentów.

Ta przełomowa polityka jest wspierana przez wiele organizacji i jest znaczącym krokiem naprzód w wysiłkach szkockiego rządu zmierzających do rozwiązania problemu niezdrowego związku Szkocji z alkoholem.

Więcej na: gov.scot

(e.koziarska)