Jeremy Clarkson z apelem do Szkotów: „Zapomnijcie o niepodległości!”

0
Top Gear by Surrey County Council, (CC BY-ND 2.0)

Doskonale znany ze swego ciętego języka, były gwiazdor „Top Gear”, zawitał na północy Wielkiej Brytanii. Wizytę w Szkocji wykorzystał do wygłoszenia kilku typowych dla siebie rad.

Prezenter, w otoczeniu Richarda Hammonda i Jamesa Maya, przybył na północ przed tygodniem – w trakcie prac nad serią „Grand Tour” dla Amazon Prime. Opisał szkockie Highlands jako najpiękniejsze miejsce na Ziemi i nakłaniał Szkotów do tego, by… „zapomnieli o niepodległości!”

Jak stwierdził Clarkson:

Nie ma sensu, byście to robili! Pozbycie się angielskiego nie zjednoczy kraju i nie przywróci Wam Seana Connery!

Clarkson w ostatnim czasie kilkukrotnie odnosił się do kwestii szkockiej niepodległości. Pisząc w swojej rubryce dla „Sunday Times” dziwił się upartości mieszkańców północy:

Szkocja miała swój głos w sprawie niezależności w 2014 roku. Wtedy przeważył głos rozsądku. Ale ci, którzy przegrali, natychmiast chcieliby następnego głosowania. I tak będzie, aż do momentu, gdy w końcu wygrają, a my (Anglicy – przyp. red.) będziemy musieli wysłać swoich żołnierzy na drogę do Gretna Green.

Clarkson, Hammond i May podróżowali przez szkocką trasę North Coast 500 klasycznymi włoskimi samochodami – Fiatem X19, Lancią Gamma i Alfa Romeo GTV6.

Źródło: The Scotsman

(kmk)