Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka. Co warto wiedzieć?

0
Day 185 by whinger, (CC BY 2.0)

Zamieszenie związane z Brexitem i zmieniającymi się ustaleniami prawnymi powoduje, że rodzicom chcącym trzymać „rękę na pulsie”, coraz trudniej zorientować się w aktualnej sytuacji. Postanowiliśmy Wam to nieco ułatwić.

Właśnie urodziło nam się dziecko. Czy dostanie brytyjski paszport?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Czy fakt, że potomek przyszedł na świat w Zjednoczonym Królestwie wystarczy, aby otrzymał brytyjski paszport? Od razu odpowiadamy – nie. Samo miejsce urodzenia nie określa narodowości dziecka. Sprawa wygląda inaczej w dwóch przypadkach. Jeśli któreś z rodziców malucha jest Brytyjczykiem, dziecko otrzyma obywatelstwo tego właśnie rodzica. Podobnie jest wówczas, gdy rodzice wprawdzie pochodzą z Polski, ale chociaż jedno z nich posiada tzw. stałą rezydenturę. Wówczas nasze nowonarodzone dzieci automatycznie stają się obywatelami brytyjskimi, a my możemy w ich imieniu ubiegać się o wydanie paszportu.

Opcje na uzyskanie obywatelstwa dla dziecka urodzonego w Polsce

Przyznanie obywatelstwa takiemu dziecku – jeśli aplikacja składana jest tylko na nie – nie jest procesem łatwym i wiąże się z dużym ryzykiem odmowy. Dlatego też – aby nie narażać się na straty finansowe i czasowe, w takim przypadku fachowcy doradzają wybranie którejś z dwóch opcji:

⦁ zaczekania do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia, aby samo mogło wystąpić o przyznanie obywatelstwa

⦁ Wystosowanie zgłoszenia w ramach tzw. family application, czyli obywatelstwa dla całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku rodzice powinni żyć w UK co najmniej od 5 lat.

Jakie są inne sposoby na przyznanie dziecku obywatelstwa?

Nie każdy z nas będzie w stanie przedstawić dokumenty potwierdzające 5-letnie osiedlenie w UK w momencie urodzenia dziecka. Czy z takiej sytuacji nie ma żadnego wyjścia? Otóż jest – chociaż musimy przy tym zaznaczyć, że trzeba będzie odczekać swoje, aż do momentu, gdy minie 5-letnia karencja. Wówczas:

⦁ sami uzyskujemy status osoby osiedlonej

⦁ wchodzimy na stronę gov.uk/types-of-british-nationality. Ściągamy formularz MN1 o przyznanie obywatelstwa dla dziecka oraz poradnik Guide MN1 (szczególnie dokładnie warto zapoznać się z treścią poradnika. Jego lektura pozwala szczegółowo zgłębić procedury obowiązujące podczas procesu)

⦁ jeśli chcemy, możemy wystąpić o przyznanie obywatelstwa wspólnie z dzieckiem. W takim przypadku wypełniamy wniosek AN dla siebie i MN1 dla podopiecznego.

⦁ jeśli dziecko ukończyło 18 rok życia, może samowystępić o przyznanie obywatelstwa jako osoba dobrosła.Ile to wszystko kosztuje?

Uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa – czy to dla dziecka, czy dla dorosłego – nie jest niestety tanie. Koszt całego procesu jest kilkanaście razy wyższy niż np. w Niemczech.

Opłata za przyznanie obywatelstwa dla osoby nieletniej wynosi w chwili obecnej 973 funty.

Czy warto zabiegać o obywatelstwo dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy planujecie wiązać przyszłość Waszej rodziny z Wyspami, czy też przymierzacie się do wyjazdu do Polski, odpowiedź brzmi: „Tak, warto!” Nikt z nas nie wie, jak będzie wyglądać przyszłość. Posiadanie obywatelstwa dwóch krajów (w tym przypadku członka Unii Europejskiej – Polski oraz  już wkrótce kraju niestowarzyszonego – Wielkiej Brytanii) stanowi swoistą bramkę bezpieczeństwa dla naszego dziecka. W zależności od dokonanych w przyszłości wyborów, będzie ono mogło wiązać swą edukację, pracę i życie z dowolnym krajem. Jego decyzje nie będą musiały być determinowane przez odgórne ograniczenia.

Dodajmy, że nie możemy być stuprocentowo pewni, że Unię Europejską czeka świetlana przyszłość. Możliwość swobodnego wyboru, którą damy naszemu dziecku to coś, czego będzie brakowało zarówno przeciętnemu Brytyjczykowi, jak i statystycznemu mieszkańcowi krajów Unii Europejskiej.

Autor: Krzysztof Mielnik-Kośmiderski

Tekst pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square.pl. Znajdziecie go w dobrych polskich sklepach Szkocji. A w wersji online – TUTAJ.