„Jeszcze nie wszystko stracone!” Możliwe drugie referendum ws. Brexitu

0
public domain

Już blisko dwa lata mijają od dnia, w którym Brytyjczycy postanowili powiedzieć „nie” Unii Europejskiej. Antyunijna retoryka w kraju znacznie osłabła, dając zielone światło do działań zwolennikom pozostania w strukturach europejskich.

Członkowie kampanii na rzecz dalszego uczestnictwa w UE wskazują, że zgodnie z ustawodastwem, na Wyspach powinno zostać przeprowadzone jeszcze jedno referendum, które ostatecznie zdecydowałoby o opuszczeniu lub pozostaniu w Unii.

Dominik Grieve, były konserwatywny prokurator generalny, który uważa, że rozpisanie jeszcze jednego referendum powinno być czymś oczywistym, stwierdził:

Chodzi tu o ważną kwestię konstytucyjną. Parlament przewidział mechanizm referendum w ustawie z 2011 roku, aby zapewnić społeczeństwu konsultacje w sprawie wszelkich znaczących zmian traktatu UE.

Jak wynika z ostatnich badań brytyjskiej opinii publicznej, połowa rodzimych mieszkańców UK chciałaby przeprowadzenia kolejnego referendum, które umożliwiłoby zadecydowanie o „być albo nie być w Unii” z pełną świadomością wszystkich faktów, które wiążą się z daną opcją.

Źródło: The Independent

(kmk)