Szkocja: tu najłatwiej o dożywocie!

0
Prison bars by Richard Gillin, (CC BY-SA 2.0)

Na skazanych za morderstwa, w Szkocji automatycznie nakładane są wyroki dożywotniego więzienia. Prawo to należy do najbardziej restrykcyjnych na świecie i obrońcy praw człowieka apelują o jego zmianę.

Jak mówi prof. Dirk Van Zyl Smit, ekspert ds. wymiaru sprawiedliwości z University of Nottingham, w przeliczeniu na liczbę obywateli, w chwili obecnej szkockie sądy skazują na dożywocie więcej osób niż jakikolwiek inny kraj europejski – wliczając w to Anglię i Walię.

Wyroki dożywotniego pozbawienia wolności odsiaduje tu ok. 1000 osób. W znacznie ludniejszej Anglii jest to 5500, w Rosji 1800, a we Francji – zaledwie 500 osadzonych!

Jak wskazuje Vab Zyl Smit, kraje takie jak Rosja czy Francja, skazują na dożywocie jedynie za najpoważniejsze zbrodnie (terroryzm, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem), Niemcy dożywotnio izolują wszystkich morderców, ale tamtejsze prawodastwo bardzo ściśle definiuje zbrodnię morderstwa.

Vab Zyl Smit zwraca uwagę, że tak duża liczba dożywotnich skazań powinna stanowić obiekt dokładnej analizy i rozważenia. Tym bardziej, że duży odsetek więźniów nie odsiaduje swego wyroku do końca i w pewnym momencie zostaje zwolnionych warunkowo. „Być może lepiej byłoby nakładać krótsze wyroki, ale do ich odbywania podchodzić bardziej restrykcyjnie” – sugeruje Smit.

W związku z coraz większą liczbą głosów przemawiających za reformą prawną w Szkocji, można spodziewać się, że już wkrótce sprawa stanie się obiektem szerszej debaty.

Źródło: Herald Scotland

(kmk)