Szkocja: to tu najbardziej brakuje rąk do pracy!

0
Men At Work by FaceMePLS, (CC BY 2.0)

Nowe badanie sprawdzające wpływ głosowania ws. Brexitu na działalność brytyjskich firm dowodzi, że zmagają się one z rosnącymi problemami w zakresie rekrutacji pracowników. Najbardziej odczuwalne jest to w Szkocji.

Jak wynika z raportu przygotowanego dla grupy bankowej Lloyds, w lutym nastąpiło dalsze pogorszenie dostępności kandydatów. W sumie aż 44% szkockich firm zgłasza problemy rekrutacyjne. Choć deficyt pracowników dotyczy przedsiębiorstw działających na terenie całej Wielkiej Brytanii, to jednak w Szkocji jest odczuwalny najbardziej.

Raport wskazał na pilną potrzebę szkolenia nowych pracowników i poprawy poziomu umiejętności zawodowych wśród osób już zatrudnionych. Jak powiedział reprezentujący Lloyds Philip Grant:

Odpowiedni dostęp do wystarczającej liczby pracowników jest niezbędny dla każdej firmy, a możliwość zatrudniania i zatrzymywania utalentowanych osób powinna znajdować się na szczycie listy priorytetów firm w całej Szkocji.

Największy deficyt dotyczył osób dysponujących konkretnymi umiejętnościami technicznymi. Brakowało również pracowników fizycznych, których największy odsetek tradycyjnie stanowią imigranci.

źródło: The Scotsman

(kmk)