Dobra wiadomość dla przybywających do UK przed Brexitem!

0
European umbrellas by Jeremy Segrott, (CC BY 2.0)

Premier Theresa May złożyła istotną z punktu widzenia imigrantów deklarację, która rzuca więcej światła na prawa tych, którzy w najbliższym czasie osiedlą się na Wyspach.

Choć z dotychczasowych komunikatów wynikało, że obywatele krajów unijnych przybywający do UK w tzw. „okresie przejściowym” po Brexicie, będą mieli znacznie mniej praw, niż osoby już tutaj mieszkające, to jednak potwierdzenie premier May oznacza, że wciąż będą cieszyli się dość szerokimi przywilejami.

Wcześniejsze plany zakładały wydawanie 2-letnich pozwoleń na pozostanie na Wyspach.  Ostatecznie Londyn decyduje się jednak na przyznanie nowym imigrantom 5-letniego pozwolenia na pobyt. Po pięcioletnim okresie oczekiwania, będą oni mogli starać się o pobyt stały.

Łyżkę dziegciu może stanowić informacja, że imigrant, który przybędzie na Wyspy w okresie przejściowym i dostanie czasowe pozwolenie na pobyt, będzie mógł sprowadzić swoją rodzinę jedynie wówczas, gdy wykaże poziom zarobków, który pozwoli mu utrzymać partnera/ partnerkę i dzieci. Najprawdopodobniej limit zostanie ustalony na 18,6 tys. funtów rocznie.

Przedstawiony model jest kompromisem w stosunku do wcześniejszego stanowiska rządu w Londynie, który chciał całkowicie odmówić nowym imigrantom prawa do osiedlenia się w Wielkiej Brytanii.

źródło: TVN24

(kmk)