Szkocja: świetny pomysł na turystykę dla osób starszych

0
Oma & Opa by Robert Agthe, (CC BY 2.0)

Szkocja nie może narzekać na brak turystów. Rządzący starają się jednak dotrzeć do kolejnych grup społecznych, oferując rozwiązania specjalnie im dedykowane.

MSP Szkockich Konserwatystów – Rachel Hamilton – nawołuje do stworzenia krajowego systemu atrakcji turystycznych przyjaznych osobom z demencją. Grupa ludzi zmagających się z problemami wieku starszego, liczy sobie na Wyspach 1,7 miliona osób.

Demencja to nazwa nadana wielu chorobom i grupom objawów, które zazwyczaj dotykają osoby starsze. W Zjednoczonym Królestwie zmaga się z nią 850 tysięcy osób. W samej Szkocji – 90 tysięcy. Problem staje się coraz większy z biegiem lat. Szacuje się, że w roku 2025, zmagać będzie się z nim ponad milion osób.

Oferowane ułatwienia dla starszych, obejmować mają stworzenie specjalnych pokoi, w których będą oni mogli odpocząć podczas zwiedzania poszczególnych obiektów, umieszczenie większych, wyraźniejszych tabliczek wskazujących atrakcje oraz zmianę koloru drzwi w poszczególnych lokacjach na znacznie bardziej wyrazisty – tak, by ich odnalezienie nie sprawiało kłopotów.

Oddolna inicjatywa już wzbudziła zainteresowanie szkockich parlamentarzystów. Rzecznik powiedział, że coraz dłuższy średni wiek życia ludzi, skłania parlament do przejęcia inicjatywy w walce z problemem.

źródło: Herald Scotland

(kmk)