Szkoci nie odpuszczają: „Przygotujmy się na drugie referendum!”

0
Dedicated YES campaigners out in force in Perth this lunchtime - by Ninian Reid, (CC BY 2.0)

James Dornan, poseł z ramienia rządzącej w Szkocji partii SNP, stwiedził, że kolejne referendum niepodległościowe może zostać przeprowadzone już niebawem.

Dornan w rozmowie z „Scotland on Sunday” wyraził przekonanie, że drugie referendum, które miałoby ostatecznie rozstrzygnąć kwestię przynależności Szkocji do Zjednoczonego Królestwa, mogłoby zostać rozpisane już na przyszły rok.

Jak powiedział:

Okoliczności zmieniają się niemal każdego dnia (…) Polityka nigdy jeszcze nie była bardziej zmienna niż w czasie ostatnich kilku lat.

Dornan dodał, że nie wydaje mu się, by słabszy od oczekiwań wynik SNP w ostatnich wyborach parlamentarnych (partia straciła 21 miejsc w Westminsterze – przyp. red), był rezultatem forsowania wizji niepodległej Szkocji.

Polityk wyraził przekonanie, że widząc zamieszanie wokół wprowadzania Brexitu w życie, mieszkańcy Szkocji powinni dostać możliwość ponownego odniesienia się do sprawy.

Postawa Dornana nie spotkała się z aprobatą angielskich polityków. Jak powiedział konserwatywny deputowany John Lamont:

Po wynikach ostatnich wyborów możnaby pomyśleć, że SNP zrozumie, iż Szkoci mają dość tego, by popychać ich do kolejnego referendum.

Brexit zapowiedziany jest na piątek, 29 marca 2019 roku. Zgodnie z założeniami, tego dnia wszystkie składowe Zjednoczonego Królestwa – Anglia, Walia, Irlandia Północna i Szkocja – wystąpią z Unii Europejskiej i przestaną być cżłonkami wspólnoty.

źródło: The Scotsman

(kmk)