Glasgow przygotowuje się na apokalipsę!

0
Glasgow Film Office - World War Z - screenshot Youtube

Zakłady gazownicze Provan Gas Works i dwie rozlewnie whisky oznaczono jako najbardziej newralgiczne obiekty na mapie Glasgow. Rada miejska opracowała właśnie plan działań na wypadek poważnej katastrofy.

600 tysięcy mieszkańców miasta powinno mieć świadomość tego, jak radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach, jak np. atak terrorystyczny, czy katastrofa naturalna na dużą skalę. Dlatego właśnie rada opracowała plan. Choć pierwotnie – z obawy o bezpieczeństwo –  odmówiono jego publikacji, ostatecznie zdecydowano się na upublicznienie dokumentów.

Miasto w przeszłości doświadczyło już powodzi, pożarów, zawalenia się budynków oraz prób ataków terrorystycznych. W roku 2007 samochód pułapka wjechał w szklane drzwi głównego terminalu lotniska, zatrzymując się na bramkach ochronnych. Rannych zostało pięć osób.

Opublikowany dokument mówi o corocznych ćwiczeniach szkoleniowych, które dwukrotnie odbywają się w mieście. Ich celem jest analiza skutków ataku na poszczególne cele oraz opracowanie zasad pozwalających na szybką deekskalację zagrożeń i powrót do normalności.

Jak wynika z dokumentu, najbardziej narażone na atak są zakłady Provan Gas Works, magazyn whisky Bean Global i rozlewnia John Dewar w Parkhead.

W razie ataku w pierwszej kolejności zamknięte zostaną szkoły. Ich budynki wykorzystane zostaną jako centra ratunkowe. Podczas gdy psychologowie udzielaliby wsparcia dla osób, które ucierpiały bądź utraciły bliskich, pracownicy socjalni pracowaliby nad zarządzaniem ośrodkami kryzysowymi i szukaniem zakwaterowania dla ocalonych.

Rada opracowała również plan utworzenia „tymczasowych kostnic” w specjalnie wydzielonych strefach.

Radna Anne Marie O’Donnell tłumaczy, że choć ryzyko poważnego kryzysu uznaje się za niewielkie, opracowanie planu jest konieczne, aby służby mogły reagować w sposób elastyczny i skuteczny.

Jak może wyglądać „dzień apokalipsy” w Glasgow, zobaczyć mogliśmy w filmie „World War Z”, w którym miasto nad rzeką Clyde imitowało amerykańską Filadelfię.

Źródło: Herald Scotland

(kmk)