Brexit: okres przejściowy dobry dla UK i dla Polski! Dlaczego?

0
Brexit by freestocks.org, public domain (CC0 1.0)

Ministrowie do spraw europejskich 27 krajów Unii Europejskiej, zgodzili się na okres przejściowy w relacjach między Brukselą a Londynem. Co oznacza to dla Polaków?

O zatwierdzenie „okresu przejściowego” zabiegała strona brytyjska. Wyspiarzom zależało, by zyskać więcej czasu na wynegocjowanie nowej umowy handlowej z UE.

Za przyzwoleniem na wprowadzenie okresu przejściowego opowiadała się Polska. Wiceszef MSZ, Konrad Szymański tłumaczył, że zyskają na tym zarówno Polacy mieszkający na Wyspach, jak i prowadzący biznes na linii PL-UK.

Jak mówił Szymański:

Chcielibyśmy, aby Brexit nie przynosił zbyt wielu trurbulencji. On i tak będzie trudny. jeżeli można ograniczyć skutki uboczne i niepewność, to zrobimy wszystko, aby popierać takie rozwiązania.

Okres przejściowy da Polakom prowadzącym biznes w UK, czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Przyniesie również większą pewność importerom i eksporterom.

Okres ten obowiązywać będzie do końca 2020 roku. W zależności od tego, jak potoczą się negocjacje, być może zostanie przedłużony o kolejny rok.

(kmk)