Buckfast z nowym rekordem! Co rozpija Brytyjczyków?

0
011 Buckfast Abbey by Skin - ubx, (CC BY 2.0)

Buckfast – alkoholizowany napój wzmocniony kofeiną – który można uznać za wyspiarski odpowiednik polskiego „wina marki wino”, sprzedaje się lepiej niż kiedykolwiek – donosi J Chandler and Co.

Mimo, iż zyski producenta z tytułu sprzedaży w 2017 r. sięgnęły 43 mln funtów, w rozpoczętym właśnie roku oczekuje się pobicia kolejnych rekordów.

Choć Buckfast jest dobrze rozpoznawany w całym UK, szczególne uznanie znalazł wśród niższych klas społecznych Szkocji. Największy poziom sprzedaży detalicznej tradycyjnie odnotowywany jest w Glasgow, East Kilbride, Hamilton, Blantyre, South Lanarkshire, Cambuslang i Coatbridge.

Alkoholizowany napój, który wzmocniono dawką kofeiny odpowiadającą ośmiu (sic!) puszkom Coli, obrósł złą sławą. Wiązany jest ze zwzrostem poziomu agresji i zachowań kryminalnych wśrod szkockiej młodzieży. Niegdysiejsze dochodzenie BBC ujawniło, że w latach 2006-2009 Buckfast był wymieniony w 5638 raportach kryminalnych, które dotyczyły zaledwie jednego rejonu – obejmującego zachodnią Szkocję Strathclyde.

źródło: The Scotsman

(kmk)