Zły znak dla Polaków! Większość Szkotów za ograniczeniem swobód po Brexicie

0
#41 - Flying by John O'Nolan, (CC BY 2.0)

Najnowsze sondaże opinii społecznej w Szkocji wskazują, że proeuropejska polityka rządzącej SNP ma coraz mniejsze poparcie w narodzie. Z badania przeprowadzonego na zlecenie NatCen wynika, że większość Szkotów chciałaby ograniczenia swobody przemieszczania się po tym, gdy Wielka Brytania opuści struktury UE.

Spośród 859 przepytanych Szkotów, 63% uznało, że prawo imigracyjne po Brexicie powinno być takie samo dla wszystkich części Zjednoczonego Królestwa.

59% pytanych uważa, że nowi emigranci z Unii Europejskiej powinni ubiegać się o zezwolenie na przyjazd i pracę w Szkocji. Jednocześnie 63% badanych byłoby w stanie zaakceptować otwarte granice, jeśli w zamian za to kraj mógłby liczyć na utrzymanie wolnego handlu.

Jackson Carlaw, wiceprzewodniczący Scottish Conservative Party, był jednym z tych, którzy z zadowoleniem przyjęli efekty sondażu. Jak powiedział:

Te mile widziane wyniki badania ujawniają, jak polityka SNP oderwała się od sposobu myślenia Szkotów (…) W przeciwieństwie do tego,co mówi Nicola Sturgeon, większość ludzi ze Szkocji wie, że na żadne z pytań zadanych w związku z opuszczeniem Unii Europejskiej, nie można odpowiedzieć poprzez zerwanie naszego własnego związku narodów.

Wyniki badania mogą wskazywać na zmianę nastrojów społecznych w Szkocji. Konsekwencją utrzymania trendu byłoby przymuszenie SNP do rezygnacji z planów przeprowadzenia powtórki referendum niepodległościowego.

Źródło: The Scotsman

(kmk)