Edynburskim szlakiem Harry’ego Pottera – co odwiedzić w stolicy Szkocji?

0
Harry Potter Flying Car by William Warby, (CC BY 2.0)

Pół miliarda sprzedanych książek, kilkaset milionów funtów na koncie i status pisarskiej gwiazdy. Cykl książek o czarodzieju z Hoghwartu przyniósł J.K. Rowling bogactwo i sławę. Jeśli jesteście fanami Harry’ego Pottera, zobaczcie, jakie atrakcje związane z sagą skrywa w sobie stolica Szkocji – miejsce narodzin czarodzieja.

Przypomnijmy kilka kultowych miejsc związanych z książkami o Harrym Potterze:

  • The Elephant House Cafe – J.K. Rowling była matką samotnie wychowującą dzieci, gdy pisała fragmenty pierwszej książki w kawiarni, z okna której zobaczyć można edynburski zamek.
  • Greyfriars Kirkyard – stary cmentarz przy Elephant House, którego powstanie datuje się na XVI wiek, wypełniony jest unikalną, tajemniczą atmosferą. Nazwiska, które znajdowały się na tutejszych nagrobkach, inspirowały Rowling do nazwania swych postaci Riddell czy McGonagall.
  • Diagon Alley (Victoria Street i Candlemaker Row) – Victoria Street to historyczna, brukowana droga nieopodal Elephant House. To ona właśnie stanowiła inspirację dla fikcyjnej Diagon Alley.

Miejsc tak mocno związanych z książkami Rowling jest tu wiele. Ich szerszą listę możecie znaleźć TUTAJ.

O niezwykłej atrakcji dla wszystkich, którzy dysponują większym budżetem, przypomniał nam zaś wtorkowy Edinburgh Evening News. Każdy, kto chciałby poczuć się jak mieszkaniec Gryffindoru (jednego z czterech domów w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie – przyp. red.), może zarezerwować pobyt w apartamentach jak żywo wyjętych z kart powieści! I choć skorzystanie z oferty Cannongate do tanich nie należy (za 2 noce dla 4 osób w lutym, wyłożyć trzeba blisko £300),  z pewnością i na to znajdą się chętni.

źródła: BuzzFeed, EEN

(kmk)