Szkocja: kaplica z „Kodu Da Vinci” z nowym rekordem!

0
Rosslyn Chapel by Amanda Slater, (CC BY-SA 2.0)

Rosslyn Chapel – kaplica, która zyskała światową sławę po tym, gdy znalazła swe miejsce na kartach bestsellerowej powieści Dana Browna „Kod Leonarda DaVinci” – ma za sobą rekordowo udany rok.

W ciągu minionych 12 miesięcy, na zakup biletu wstępu zdecydowało się 181 700 osób. Było to więcej, niż w rekordowym dotychczas roku 2006 (175 074 odwiedzających).

Zabytkowa kaplica w Midlothian zyskała światową popularność 15 lat temu, gdy na kartach powieści Dana Browna została zidentyfikowana jako miejsce ukrycia legendarnego Świętego Graala, czyli kielicha, z którego podczas ostatniej wieczerzy pił sam Jezus Chrystus.

Ian Gardner, dyrektor Rosslyn Chapel Trust cieszy się z niesłabnącej popularności tego miejsca:

Jako fundacja charytatywna, nasza organizacja działa dzięki odzwiedzinom turystów, ich darmowiznom i sprzedaży pamiątek. Dlatego każdy odwiedzający to miejsce wnosi cenny wkład, pomagający kontynuować nam prace nad zachowaniem kaplicy dla przyszłych pokoleń.

Budowa Rosslyn Chapel rozpoczęła się w 1446 roku i chociaż trwała aż 40 lat, w momencie śmieci inicjatora, Sir Williama St Claira (1484), wciąż była niekompletna. Po wiekach zaniedbania, w 2010 miejsce to zostało odrestaurowane, od tego momentu ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Źródło: The Scotsman

(kmk)