Najbardziej nawiedzony zamek w Szkocji przemienią w hotel. Chcecie wpaść z wizytą?

0
Birkwood Castle in 2011 when it was being used as a psychiatric hospital by Terry Black, (CC BY-SA 3.0)

Historyczny zamek Birkwood, położony nieopodal Lesmahagow w szkockim South Lanarkshire, ma zostać zamieniony w luksusowy hotel. Jednak historia tego miejsca może zniechęcić do pobytu każdego, kto nie może pochwalić się stalowymi nerwami.

Zamek powstał w latach 60. XIX wieku w posiadłosci obejmującej 86 akrów ziemi. Fundatorem była rodzina McKirdy, która w 1923 r. przekazała budynek miastu. Rada Lesmahagow zdecydowała o przekształceniu go w szpital psychiatryczny. W nowej formie funkcjonował on aż do roku 2005. Wówczas został opuszczony i porzucony.

Dawni właściciele i mieszkańcy zamku utrzymują, że budynek nawiedzany jest przez duchy. Wielokrotnie słyszano tu krzyki o niemożliwym do zlokalizowania źródle.

Część murów zamku samoistnie zawaliła się w 2015 r. – z taką siłą, że osoby zamieszkałe w okolicy usłyszały wybuch. Badacze zjawisk paranormalnych przypisywali to wysokiej aktywności bytów niematerialnych.

Zamkowi groziło wyburzenie – aż do 2016 r., gdy zdecydowano się na sprzedaż posiadłości. Jak donosi Insider.co.uk, już w 2019 r. otwarty ma zostać tu luksusowy hotel. Renowacja kosztować będzie co najmniej 15 mln funtów. Pytanie tylko, czy „obecni mieszkańcy” pozwolą na zrealizowanie inwestycji?

Źródła: Insider.co.uk, The Scotsman

(kmk)