Szkocja: nowa prognoza wpływu Brexitu na gospodarkę

0
DSC01015 by Adamina, (CC BY 2.0)

Szkocki rząd nie odpuszcza w dążeniach do utrzymania się na wspólnym rynku Unii Europejskiej. Holyrood opracowuje dane dotyczące skutków opuszczenia UE dla gospodarki regionu, a Nicola Sturgeon po raz kolejny wyraża swe poparcie dla dalszego członkostwa w Unii.

Analiza, która zostanie przeprowadzona na zlecenie szkockiego rządu, ma na celu znalezienie  „najbardziej realistycznej i najkorzystniejszej opcji dla regionu”. Chodzi o to, by Brexit wyrządził możliwie jak najmniejszy wpływ na relacje z UE.

Jak powiedziała Pierwsza Minister Szkocji, Nicola Sturgeon:

niezmiennie uważamy, że dalsze członkostwo w Unii pozostaje nalepszą z ocji – zarówno dla Szkocji, jak i reszty Wielkiej Brytanii (…) Jeśli jednak brytyjski rząd stanowczo zmierza do Brexitu, musi dopilnować zminimalizowania szkód w naszym społeczeństwie i gospodarce. A to oznacza po prostu pozostanie na jednolitym rynku europejskim.

Sturgeon zwróciła uwagę, że pozostanie na rynku UE, w skład którego wchodzi 500 milionów ludzi, musi być priorytetem. Dlatego nadszedł czas na opracowanie szczegółowej analizy dalszych relacji między UK i Unią. Prognozy mają być gotowe i opublikowane jeszcze w tym miesiącu.

Kolejne rozmowy na temat przyszłych stosunków na linii UE – UK mają odbyć się pod koniec marca.

Źródło: Herald Scotland

(kmk)