Chcesz brytyjskiego obywatelstwa? Presja na obniżenie opłat

0
#41 - Flying by John O'Nolan, (CC BY 2.0)

Koszt uzyskania brytyjskiego paszpotu dla dzieci, jest aktualnie aż 22 razy wyższy niż np. w Niemczech. W ciągu ostatnich siedmiu lat wysokość opłaty wzrastała wielokrotnie – z £386 w 2010 roku do £973 obecnie! Czy jest szansa na obniżenie tej stawki?

O to, aby tak się stało, zabiega organizacja Citizens UK. Wczoraj w Westminster odbył się protest przeciwko nie mającym końca podwyżkom stawek za uzyskanie obywatelstwa.

Protestujący – powołując się na przykład dzieci – argumentowali, że realny koszt rozpatrzenia wniosku dla nieletniego imigranta w Home Office wynosi £386, co oznacza, że resort zarabia na nim „na czysto” £587. A jeśli weźmie się pod uwagę, że w ciągu ostatniego roku złożonych zostało 40’537 aplikacji o przyznanie obywatelstwa, zarobki ministerstwa wyniosły w tym okresie blisko £24 miliony.

Home Office w odpowiedzi argumentuje, że wysoka cena aplikacji wynika z kosztu jej przetworzenia oraz rosnących kosztów utrzymania systemu. Dodaje też, że od 6 kwietnia br. opłaty nie uległy zmianie. Nie przekonuje to jednak protstujących, którzy już zapowiedzieli, że nie zamierzają złożyć broni. Jak argumentują:

Im większy nacisk wywrzemy, pokazując, że sprawa jest rzeczywistym problemem dla wielu ludzi, tym większe mamy szanse na powodzenie naszych akcji.

Szacuje się, że na Wyspach mieszka ok. 120 tys. dzieci o nieuregulowanym statusie – co bezpośrednio wynika ze zbyt wysokich opłat nałożonych przez Home Office.Takie dzieci mogą mieć problemy z otrzymaniem miejsca nauniwesytecie, czy otrzymaniem pożyczki studenckiej.

Źródło: The Independent

(kmk)