Szkocja: w szkołach wprowadzą lekcje o homoseksualizmie

0
Leeds Pride by Bryan Ledgard, (CC BY 2.0)

Rada rodziców działających w ramach National Parent Forum of Scotland (NPFS), w skład której wchodzą przedstawiciele terenowi z całego kraju, poparła kampanię wprowadzającą lekcje na temat lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Grupa została założona po kampanii TIE („Czas na edukację włączającą”), która domagała się wprowadzenia przepisów o obwiązkowej edukacji w zakresie LGBT jako wymogu programowego dla wszystkich szkół.

Kampania domaga się również tego, by nauczyciele zostali przeszkoleni w zakresie przeciwdziałania zachowaniom homofobicznym.

Jak powiedziała przewodnicząca NPFS, Joanna Murphy:

Uważamy, że system edukacyjny, który jest otwarty i wolny od uprzedzeń, jest prawem, z którego każdy powinien korzystać (…) Jesteśmy winni młodym ludziom otwartą i szczerą dyskusję wokół tych kwestii i mamy nadzieję, że zachęci to rodziców do kontynuowania rozmów w domach.

Współzałożyciel TIE, Liam Stevenson, dodał:

Rozmawiamy z wieloma rodzicami, którzy chcą zakończyć homofobię, bi-fobię i transfobię w szkołach (…) Większość rodziców jest zaskoczona, że w 2017 r. edukacja nie obejmuje jeszcze nauki o różnorodnych rodzajach relacji, tożsamości płciowej i typach rodziny.

Rzeczniczka Kościoła Katolickiego w Szkocji stwierdziła, że powinno się skupiać na wszystkich słabszych grupach społecznych, a działania tego typu nie powinny ograniczać się do danych osób wyłącznie ze względu na tożsamość płciową.

Także dyrektor wykonawczy Scottish Parent Teacher Campaign – Eileen Prior – wezwała do przyjęcia nieco innych kryterów. „Szkocja nie ma obecnie ustawowego programu nauczania, więc szkoły mają swobodę wobec tej kwestii” – powiedziała.

Źródło: Herald Scotland

(kmk)