Wielka Polska Mapa Szkocji w BBC: „Wygląda znakomicie!”

0
Wielka Polska Mapa Szkocji - fot. Youtube.com/ screenshot

Dziennikarz BBC One pofatygował się do szkockiego Eddleston, aby przyjrzeć się odnowionemu, trójwymiarowemu modelowi szkockiej mapy.

Wielka Polska Mapa Szkocji (ang. Great Polish Map of Scotland) została zbudowana przez Jana Tomasika, byłego żołnierza 1 Dywizji Pancernej i właściciela pobliskiego Barony Castle, przy wsparciu polskich żołnierzy.

Konstrukcja o rozmiarze 50×40 metrów zbudowana jest z kartograficzną dokładnością w skali 1:10 000 w poziomie. W pionie zastosowano tu pięciokrotne przewyższenie skali, co pozwoliło uzyskać bardziej plastyczny efekt.

Największana świecie mapa plastyczna przez dziesięciolecia niszczała w zapomnieniu. Od 2012 roku budowli wpisanej na Szkocką Listę Zabytków jako zabytek kategorii „B” – nadaje się nowego blasku – tak, by zachwycała kolejne pokolenia odwiedzających.

TUTAJ, na filmiku BBC możemy zobaczyć, jak mapa wygląda obecnie. Trzeba przyznać, że efekt wygląda znakomicie – szczególnie, gdy przyrównamy go do tego, co mogliśmy tu zastać przed kilkoma laty (poniżej).

Fot. Great Polish Map of Scotland sculpture by Kim Traynor, (CC BY-SA 3.0)

(kmk)