UK: pracownicy o Amazonie: „wyczerpani ludzie zasypiają na stojąco”

0
Amazon by simone.brunozzi, (CC BY-SA 2.0)

Zmuszanie do brania nadgodzin, brak czasu na wyjście do toalety, niemożliwe do zrealizowania cele – witajcie w sortowni Amazona.

Alan Selby, dziennikarz pracujący dla Sunday Mirror, postanowił sprawdzić na własnej skórze, jak rzeczywiście wyglądają warunki pracy w magazynie giganta internetowej sprzedaży.

Pracując przez pięć tygodni w otwartym niedawno magazynie w Essex, opisał warunki tam pracujące:

Niezależnie od godziny, tysiące robotników pracuje ponad swe siły, by osiągnąć cele wyznaczone im przez komputery monitorujące każdy ruch (…) W ciągu tych pięciu tygodni widziałem, jak pracownicy walczyli o osiągnięcie niemożliwych celów, ciągle drżąc o zwolnienie.

Reporter opisuje nałożone na pracowników cele jako „niemożliwe do zrealizowania”. Selby – jako początkujący – miał pakować po 120 przedmiotów na godzinę, a cele miały być stopniowo zwiększane aż do poziomu 200 przedmiotów na godzinę.

„Omdlenia są tam na porządku dziennym. Szczególnie w tak intensywnym czasie, jak Black Friday, czy okres przedświąteczny” – podkreśla dziennikarz, apelując o zwiększenie odgórnego nadzoru nad tym, co dzieje się w halach na terenie całego kraju.

Odnosząc się do reportażu, rzecznik Amazona stwierdził, że firma „oferuje wspaniałe miejsca pracy, a warunki zatrudnienia niosą dalszą szansę rozwoju”.

Źródła: Independent, Mirror

(kmk)