Edynburg: podpalali samochody w Bonfire Night. Władze drżą przed Sylwestrem!

0
Cars burnt by Vassilis, (CC BY 2.0)

Wydarzenia z 5 listopada tego roku – gdy podczas obchodów Nocy Guya Fawkesa młodociani sprawcy podpalali samochody w edynburskich dzielnicach Muirhouse i Craigentinny – sprowokowały dyskusję na temat prawa powszechnego dostępu do środków pirotechnicznych.

Podczas Bonfire Night w stolicy Szkocji doszło do wielu incydentów, które wywołały strach wśród mieszkańców. Około 50 niepełnoletnich osób podpalało pojazdy, ustawiało fajerwerki na środku ulicy i zaczepiało ludzi. Świadkowie opisywali, że niektóre ulice wyglądały wówczas „jak strefa wojny”.

Policja po przeanalizowaniu materiału CCTV zidentyfikowała niektórych sprawców. Cztery zatrzymane osoby w wieku od 14 do 17 lat usłyszały już zarzuty o wandalizm w związku z wydarzeniami tamtej nocy.

Władze – bojąc się „powtórki z rozrywki” w czasie nadchodzącego Sylwestra, zorganizowały publiczne spotkanie. 75 urzędników i mieszkańców omawiało, w jaki sposób przeciwdziałać podobnym sytuacjom w przyszłości. Propozycje obejmują zwiększenie kar za zachowania antyspołeczne wobec młodocianych, całkowity zakaz palenia ognisk, zwiększenie liczby kamer CCTV i organizowanie akcji uświadamiających.

MSP Ash Denham powiedziała:

Większość uczestników była również zdania, że fajerwerki powinny być zakazane – za wyjątkiem publicznych pokazów. Zgadzam się z tym stanowiskiem i będę naciskała na brytyjski rząd, a przekazał Szkocji wszystkie ustawy o używaniu materiałów pirotechnicznych, aby szkocki parlament mógł uchwalić odpowiednie przepisy.

W związku z mnogością aspołecznych zachowań, których na terenie kraju dopuszczają się młodociani, istnieje nadzieja, że incydent ze stolicy Szkocji przyniesie zmiany prawne na poziomie dużo szerszym niż lokalny.

Źródło: Edinburgh Evening News

(kmk)