UK: Apel o odrzucenie statusu krzywdzącego Polaków

0

Organizacja The3Million, której celem jest ochrona praw imigrantów, twierdzi, że proponowany przez Wielką Brytanię „settled status” powinien zostać zdecydowanie odrzucony. Na poparcie tego  The3Million podaje garść argumentów.

„Statusowi osoby osiedlonej” zarzuca się np. że odrzucenie wniosku o przyznanie statusu może oznaczać utratę pracy, prawa jazdy, zamknięcie konta bankowego oraz szereg innych utrudnień, które – de facto – będą prowadziły do tego, że dalsze życie danej osoby na Wyspach stanie się niemożliwe.

Inne zarzuty względem „settled status” obejmują m.in. to, że:

  • nie rozwiązuje on problemu kumulacji świadczeń – emerytalnych, zdrowotnych i socjalnych z krajów UE.
  • nie zapewnia wzajemności praw dla brytyjskich obywateli w Europie
  • systemowe kontrole kryminalne, które będą prowadzone w UK, są sprzeczne z prawem unijnym

Organizacja The3Million zarzuca również, że wprowadzenie nowego statusu będzie oznaczać, iż obecne prawa obywateli Unii Europejskiej żyjących na Wyspach zostaną zniesione z mocą wsteczną – wbrew podstawowej regule mówiącej, że prawo nie powinno działać wstecz.

Nie zgadzając się z polityką Westminsteru, „The 3 million” proponuje alternatywę – wskazując na kilka najważniejszych punktów, które muszą zostać uwzględnione. Obejmują one:

  • ochronę przed ewentualnymi przyszłymi zmianami prawa brytyjskiego
  • wzajemne pokrycie praw obywateli Unii Europejskiej w UK i brytyjskich obywateli żyjących na terytorium krajów unijnych
  • prawo do łączenia rodzin

Pełną treść propozycji The 3 million znajdziecie na stronie organizacji.

(kmk)