111, 112, czy 999? Pod jaki numer dzwonić w sytuacji alarmowej?

0

W Wielkiej Brytanii uruchomionych jest kilka numerów alarmowych. Jeśli nie wiesz, który do czego służy, spieszymy z tłumaczeniem.

999 – to główny numer, z którego możemy skorzystać w razie potrzeby. Wezwiemy pod nim policję, ambulans, straż pożarną czy ratowników górskich. Jest to numer awaryjny – wykręcać powinniśmy go jedynie, gdy faktycznie wymaga tego sytuacja.

112 – Dzwoniąc pod ten numer, zostaniemy przekierowani do tej samej centrali, co w przypadku 999. Pamiętać warto, że nr 112 funkcjonuje w całej Unii Europejskiej, więc jadąc na wakacje do któregoś z krajów UE, nie musimy przejmować się nieznajomością lokalnych numerów. Połączenia z 112 są darmowe.

101 – Numer na policję. Wykręcamy go, gdy interwencja nie jest natychmiastowo potrzebna. Pod 101 możemy zadzwonić także wówczas, gdy chcemy skontaktować się z policją w sprawach nie dotyczących przestępstw kryminalnych.

111 – Numer po pomoc medyczną. Podobnie, jak w przypadku przedstawionym powyżej, wykręcamy go wówczas, gdy natychmiastowy przyjazd nie jest niezbędny.

Źródło: Chandlersfordtoday.co.uk

(kmk)