International Bike Rally – relacja

0

W pięknych wakacyjnych okolicznościach przyrody, w lipcowy weekend odbył się pierwszy szkocko-polski zlot motocyklowy – International Bike Rally. Organizatorami imprezy byli: firma Event Zone oraz klub motocyklowy LIBERATED M.C.C.

Chyba nawet sami organizatorzy wydarzenia nie spodziewali się takiej frekwencji, jaka była udziałem zlotu. Mowa tu nie tylko o zasobności liczebnej, ale również o zasięgu terytorialnym.

Aby obejrzeć ponad 200 ryczących maszyn, moto-festyn odwiedziło około 500 osób, w tym ludzie z całej Europy: z Polski, Litwy, Irlandii, Niemiec, Szkocji, Anglii a nawet Norwegii. To niewątpliwie duży sukces i dobra wróżba na przyszłość, ponieważ jak informują organizatorzy, z założenia impreza od początku miała mieć charakter cykliczny. „Już przygotowujemy program na drugi rok, jak dopniemy szczegóły i znajdziemy sponsorów, od razu poinformujemy fanów International Bike Rally na FB, aby mogli sobie zarezerwować termin i być z nami za rok” – mówi Anna Rusowicz z firmy Event Zone.

Głównym aspektem organizacyjnym imprezy było promowanie pozytywnego wizerunku motocyklistów. Jednak organizatorom udało się wpisać w to wydarzenie również szczytne cele. £1 z każdego sprzedanego biletu na International Bike Rally został przekazany dla Scotland’s Charity Air Ambulance. Ten specjalistyczny helikopter jest w stanie dotrzeć do 90% szkockiej ludności w ciągu 25 minut, wliczając w to tereny odległe i wiejskie z utrudnionym dostępem. Latający punk pierwszej pomocy pomaga w ratowaniu życia. Sam jednak wymaga wsparcia, aby mógł latać do tych najbardziej potrzebujących – tam, gdzie szybkość i pilna pomoc medyczna są jedyną szansą na przeżycie.

Kolejna super-inicjatywa, w którą zaangażowali się uczestnicy pierwszego zlotu motocyklowego, to projekt Aileen Orr “Milion Misiów dla Wojtka”. Założycielem fundacji jest autorka książki „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa.” Głównym założeniem projektu jest idea, że każde dziecko powinno mieć misia, który będzie towarzyszem zabaw i powodem do radości.

Podczas International Bike Rally MOTOFEST 2017 motocykliści zebrali ponad 300 miśków, które zostały przekazane na ręce pani Aileen i trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Pierwszy zlot motocyklowy International Bike Rally MOTOFEST 2017 zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Podczas całej imprezy ludzie byli uśmiechnięci i zadowoleni. Większość uczestników już czeka na kolejną edycję.

Wielu fanów motocyklowego sportu bawiło się przy akompaniamencie bębnów i muzyce zespołów, które swoimi występami na żywo uatrakcyjniły zlot, (Git, Echo arcadia i Ramage). Była niezwykła atmosfera przy ognisku, parada i konkursy dla całych rodzin. Słowem – dla każdego coś fajnego!

W niedzielę z kuchni polowej zostały wydane ostatnie obiadki i uczestnicy zlotu ruszyli do domów. Impreza się sprawdza, stanowiąc znakomitą okazję do integracji środowiska motocyklistów z Wysp – dlatego wielu z nich już zapowiada swój powrót na przyszłoroczną edycję! Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Gorąco zachęcamy Was do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z wydarzenia na naszym facebookowym profilu!

Autor: Anna Bator-Skórkiewicz

Moto pasja i coś więcej…

LIBERATED M.C.C – Klub nasz jest to pierwszy polski klub motocyklowy w Szkocji. Jesteśmy tzw. klubem suportowym BLUE ANGELS MC. Klub nasz powstał w roku 2014, ale decyzja o jego utworzeniu zapadła już w 2013 r, gdy Andrzej (dziej) Michał (miki) Tomasz (dorszes) spotkali się ze sobą, Wtedy to podjęliśmy decyzje o utworzeniu czegoś naszego, polskiego – na gościnnej szkockiej ziemi.

Początkiem 2014 roku spotkaliśmy się naszymi przyjaciółmi – również Polakami – aby zasięgnąć języka, czy chcieliby stać się częścią składową nowopowstającego klubu. Odpowiedź można było z góry przewidzieć – oczywiście, TAK! W ten sposób już 8 osób tworzyło struktury organizacyjne nowego polskiego klubu motocyklowego. Na pierwszym zebraniu zadecydowaliśmy o tym, iż każdy z nas pomyśli, jaką nazwę chcielibyśmy przybrać oraz nad wzorem barw klubowych. Daliśmy sobie 10 dni na przemyślenia i po tym terminie mieliśmy wspólnie zadecydować. W międzyczasie w jawnych wyborach wybieraliśmy zarząd klubu. Zarząd w niezmiennej formie istnieje do dziś, co potwierdza tylko, iż był to trafny wybór.

Skład zarządu klubu to PREZYDENT – Andrzej (dziej) Vice PREZYDENT – Michał (miki) SECRETARY – Tomasz – (dorszes) Wybór nazwy padł na LIBERATED. Od tego czasu można mówić o powstaniu zalążku klubu LIBERATED MCC. Późniejsze działania to legalizacja klubu i uzyskanie pozwolenia od klubu BLUE ANGELS MC SCOTLAND.

Od marca 2014 nasz klub legalnie zaistniał jako LIBERATED MCC – pierwszy polski klub motocyklowy w Szkocji. Od tego czasu czynnie bierzemy udział w rożnego rodzaju akcjach dla Polaków mieszkających w Szkocji i nie tylko. Warto bowiem nadmienić, iż od 2016 roku tworzymy oddział naszego klubu w Anglii – w Leeds. Tam za struktury organizacyjne odpowiedzialny jest nasz brat klubowy – Damian. Na pochwaly zasługuje nasza klubowa akcja upamiętnienia miejsca, gdzie stacjonowały po wojnie polskie oddziały (Scottish order). Jako klub bywamy stałymi gośćmi na farmie, gdzie mieszkał słynny miś Wojtek. Z naszej inicjatywy na tej farmie powiewa dumnie polska bandera morska, podarowana nam od załogi polskiego niszczyciela ORP Kaszub. Wmurowaliśmy maszt i zawiesiliśmy banderę na pamiatkę tych wszystkich Polaków, którzy tam stacjonowali.

W tym roku planujemy również odwiedzenie miejsca, gdzie powstał słynny już polski korpus czołgowy, który walczył między innymi o wyzwolenie Belgii czy Holandii. Mamy zamiar upamiętniać zapomniane polskie miejsca, w których po wojnie stacjonowali Polacy, gdzie czekali na powrót do ojczyzny, a wielu z nich nigdy do niej nie dotarło.

W tym roku również po raz pierwszy organizowaliśmy zlot motocyklowy, który – miejmy nadzieję – trwale zapisze się w wydarzeniach motocyklowych dla Polonii i nie tylko. Ostatnimi czasy gościliśmy kluby z Polski, Irlandii, Czech, Anglii, Walii, Norwegii, Litwy oraz wielu niezrzeszonych motocyklistów z całego Zjednoczonego Królestwa.

Mamy nadzieję na więcej podobnych wydarzeń. Chcemy, aby społeczeństwo zarówno to polskie jak i szkockie miało świadomość, że klub o naszym profilu zainteresowań, to nie tylko rekreacyjna jazda motocyklem, ale również udział w bardzo ważnych dla nas jako Polaków inicjatywach i akcjach, do których udziału serdecznie zapraszamy!