Kupiłeś bilet lotniczy? Sprawdź jaki możesz zabrać bagaż podręczny!

0

Wkraczając w ścisły sezon letni, kiedy obłożenie większości lotów jest pełne, linie lotnicze apelują do klientów o przestrzeganie polityki przewozu bagażu i zapowiadają skrupulatne jej egzekwowanie

Przypomnijmy zasady przewozu bagażu podręcznego u najpopularnieszych przewoźników: Ryanair i Wizz Air.

Ryanair

Każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.

Bezpłatny bagaż nie przysługuje niemowlętom (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) podróżującym na kolanach osoby dorosłej, jednak towarzysząca osoba dorosła, oprócz swojego limitu bagażu podręcznego, może dodatkowo wnieść na pokład torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie na pokład można wnieść jedynie 90 dużych toreb podręcznych (55 x 40 x 20 cm). Wszystkie pozostałe bagaże zostaną nieodpłatnie złożone w luku bagażowym.

Dodatkowe informacje na stronie ryanair.com

Wizz Air

Pasażerowie mogą mieć tylko jedną sztukę bagażu podręcznego: mały bezpłatny o maksymalnych wymiarach 42 x 32 x 25 cm lub płatny duży podręczny, którego wielkość nie przekracza 56 x 45 x 25 cm.

Bez dodatkowych opłat na pokład można wnieść przedmioty kupione na lotnisku w sklepach wolnocłowych po przejściu kontroli bezpieczeństwa oraz płaszcz lub koc, telefon komórkowy, coś do czytania podczas lotu, parę kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową a także dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składany wózek dziecięcy lub małą kołyskę.

Jeżeli bilet obejmuje opcję pierwszeństwa wejścia na pokład to dodatkowo można zabrać  przedmioty osobiste: torebkę, torbę z laptopem lub aparatem, których wymiary nie przekraczają 40 x 30 x 18 cm.

Nie ma limitu wagowego bagażu podręcznego. Pasażer jedynie musi być w stanie samodzielnie umieścić go w schowku nad fotelami.

Więcej na ten temat na stronie wizzair.com

Należy pamiętać, że dozwolone przez danego przewoźnika wymiary bagażu obejmują uchwyty, kieszenie i kółka. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz bagaż będzie zaakceptowany, możemy to jeszcze sprawdzić na lotnisku, w miejscach odprawy bagażowej.

(ek)