CouchSurfing- pomysł na wakacje!

0

Wakacje za chwilę, pewnie plany już zrobione, bilety kupione na kilka miesięcy do przodu. Wycieczka życia albo urlop jako ucieczka od codzienności. Te nasze dwa tygodnie luzu i oddechu. Słodko – gorzkie dwa tygodnie. Z jednej strony radość z wyjazdu i odpoczynku, z drugiej złość na drożynę, fakt, że trzeba wydać te ciężko zarobione pieniądze. Taki miks emocjonalny. I tak co roku.

Jedno jest pewne, planując wakacje lub podróż przeważnie znaczną część pieniędzy przeznaczamy na noclegi. Bez względu na to, czy będzie to ośrodek, kwatery prywatne, czy nawet camping. Kasa na spanie jest największą pozycją w budżecie. Istnieje jednak coś, co pozwoli nam obniżyć te koszty niemal do zera. Przy okazji możemy zyskać nowych znajomych, a czasem może to być nawet początek wielkiej przyjaźni.

Brzmi dobrze?No ba, to Couchsurfing – sposób na podróżowanie i poznawanie nowych ludzi.

Nie jest to pewnie dobry pomysł na rodzinne wakacje, ale dla par czy singli to może być zupełnie nowa alternatywa, która wciąga i uzależnia.Trochę to szalone, zaufać komuś, kogo się nigdy nie widziało, a decyzję o zamieszkaniu pod wspólnym dachem podejmować na podstawie sprawdzenia profilu Hosta i zgodności z naszymi własnymi oczekiwaniami.Codziennie słychać o porwaniach, pobiciach, zamachach. Generalnie świat nie jest bezpieczny. Wybieramy opcję all inclusive z całodobową ochroną, z dostępem do zamkniętego dla postronnych basenu, strefy rekreacji. Wyjazdy poza miasto w wynajętych autokarach, całodzienna opieka rezydenta. A tu taka propozycja.

Kiedy Couchsurfing powstawał w 2003 roku, było nieco spokojniej. Idea zakładała zaufanie do osoby, która nas gości, a także zaufanie gospodarza, że gość nie okradnie domu i nie zrobi krzywdy, a przy okazji spotkania będzie szansa na rozmowę, poznanie siebie, na kontakt z kimś być może z odległych miejsc. Po kilkunastu latach CS jest globalnym projektem obejmującym niemal 240 krajów! I oczywiście miliony zarejestrowanych użytkowników CS.

Czym jest Couchsurfing?

Jest to strona internetowa, która zrzesza w swoim gronie ludzi otwartych na świat, nowe znajomości a przede wszystkim ludzi, którzy w miarę wolnego czasu zostawiają przed nami dosłownie otwarte drzwi!

Ile kosztuję członkostwo w CS?

Członkostwo w CS jest w pełni darmowe, jedyną dodatkową opłatą jest weryfikacja naszego konta, nie jest to wymagane, ale może nam pomóc w znalezieniu hosta.Członkiem CS może być każdy pełnoletni, bez względu na narodowość czy wyznanie. Aby zostać członkiem CS, wystarczy po prostu zarejestrować się na stronie www.couchsurfing.org, wypełnić dane profilowe konta, dodać zdjęcia i wybrać jakim rodzajem Couchsurfera będziesz; Hostem czy Surferem. Host jest to osoba, która udostępnia swoje mieszkanie, łóżko bądź miejsce na podłodze czy też swój czas dla innych członków w określonym terminie. Surferem nazywamy osobę, która w czasie podróży poszukuje dla siebie czy innych towarzyszy podróży noclegu.

Czym się kierować wybierając hosta?

Przy wybieraniu hosta należy kierować się kilkoma fundamentalnymi zasadami, które sprawią, że spędzimy czas w spokoju i bez obaw.

1. Sprawdź czy wybrany host posiada zweryfikowane konto

2. Przeczytaj opis profilu hosta, którego gościną jesteś zainteresowany oraz oceń, czy dobrze będziesz się czuł w jego towarzystwie, np. czy macie podobne zainteresowania itd.

3. Sprawdź liczbę pozytywnych tudzież negatywnych komentarzy; im więcej opinii, tym ocena będzie pewniejsza.

Niepisana zasada. Korzystając z uprzejmości naszych Hostów warto się im odwdzięczyć w jakiś sposób, który zostanie pozytywnie przez z nich zapamiętany; mogą to być różnego rodzaju upominki z naszego kraju bądź regionu, z którego się wywodzimy lub chociaż kolacja przez nas przygotowana.

Wokół CouchSurfingu narosło wiele mitów. I mimo wielkiej popularności portalu, cały czas zdarza się spotkać ludzi, którzy wyskakują z pytaniem typu: „a czy nie boisz się, że trafisz na jakiegoś przestępcę albo psychola?”

Jeden z couchsufrerów przygotował przewodnik po mitach wokół idei CS:

Mit 1: CouchSurfing to wymiana – żeby podróżować muszę przyjąć kogoś do siebie

Bzdura! Co prawda CouchSurfing opiera się na wzajemności, ale nikt nie będzie wymagał, abyś przyjmował kogokolwiek do swojego domu. Zmuszanie ludzi to tego mijałoby się z ideą istnienia tego portalu. Tu wszystko wynika z chęci i dobrej woli.

Mit 2: CouchSurfing jest dla każdego

Niby zarejestrować się i pojechać może każdy, ale błędem jest myśleć, że każdy się do tego nadaje. Nie bez przyczyny, najprzydatniejszą cechą każdego CouchSurfera jest elastyczność. Jako gość musisz być gotowy, by dopasować się do planów swojego gospodarza.

Jakiekolwiek zaawansowane planowanie nie za bardzo wychodzi z couchsurfingiem. Szukanie hosta należy zacząć dopiero jakiś tydzień przed przyjazdem. Niby można wcześniej, ale wtedy większość osób nie jest pewna swojej dostępności.Istnieje też szansa, że host zmieni plany. Bardzo przydatna jest też znajomość języków obcych. Bez tego nie ma większego sensu korzystać z CouchSurfingu.

Mit 3: CouchSurfing jest niebezpieczny

Niezupełnie. CS posiada kilka systemów dbających o bezpieczeństwo użytkowników. Po pierwsze, aby zacząć aktywnie korzystać z CS, należy dość dokładnie wypełnić swój profil, co skutecznie odsiewa tych faktycznie zaangażowanych użytkowników, od kogoś kto zakłada konto dla zabawy. Istnieje też system rekomendacji. Użytkownicy wystawiają sobie opinie i piszą wzajemne rekomendacje, dzięki którym można ocenić z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Trzeba być jednak ostrożnym, bo CouchSurferzy mają tendencję do słodzenia i pomijania problematycznych kwestii. Jednak z doświadczenia wiemy, że osoba posiadająca kilka pozytywnych opinii od różnych hostów lub surferów jest raczej bezproblemowa. Mimo to warto pamiętać o złotej zasadzie ograniczonego zaufania i zdrowego rozsądku.

Mit 4: CouchSurfing jest tylko dla młodych ludzi

Jest chyba wręcz odwrotnie. Znaczna większość hostów, to osoby starsze. Są one bardziej odpowiedzialne, ale też bardziej zaangażowane. Potrafią pokazać piękno odwiedzanego miejsca i opowiedzieć wiele ciekawostek.

Mit 5: CouchSurfing to darmowy nocleg

Jeżeli ktoś jedzie z nastawieniem, że będzie mieć nocleg za darmo, to w ogóle nie powinien korzystać z takiej formy wypoczynku. CouchSurfing to sposób na poznanie nowych ludzi i choć lekkie posmakowanie obcej rzeczywistości. Będąc na CouchSurfingu, powinno się spędzać możliwie dużo czasu z hostem. Trzeba pamiętać, że jest to przygoda dla obojga i host też chciałby doświadczyć czegoś nowego. Gdyby chciał zajmować się noclegami, to otworzyłby hostel.

CouchSurfing to również gigantyczny ruch społecznościowy. Można tam znaleźć sporo przydatnych informacji na temat odwiedzanego miejsca, poznać opinie mieszkańców na temat turystycznych atrakcji oraz dowiedzieć się, gdzie tanio i smacznie zjeść. Można także umówić się z kimś na wspólną kawę i zwiedzanie.

Może zatem warto spróbować?

Mieszkając w Szkocji, jesteśmy bardzo ciekawymi hostami. Wielu turystów z całego świata ma na liście swoich miejsc „must have” właśnie Szkocję. Czyni to z nas atrakcyjnych i „pożądanych”. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ilość Japończyków, Chińczyków czy Amerykanów, którzy chcieliby spędzić dzień lub kilka w miejscu, gdzie mieszkam, zadziwiła mnie bardzo.

Mogłabym w zasadzie nigdy nie być sama. Każdego dnia pojawia się w mailu zapytanie o możliwość przyjazdu i pobytu. Najczęściej piszą do mnie ludzie w podobnym wieku, z podobnymi zainteresowaniami. Są naprawdę interesujący, z rodzaju takich, z którymi chciałoby się poznać i pogadać dłużej.

Wybierając z „propozycji” kogoś konkretnego zawsze sprawdzam jego profil, zawsze też planuję jakieś wspólne aktywności. Zawsze też myślę o ewentualnych „rewizytach”, choć to oczywiście nie jest główna zasada CS. Jednak ja próbuję znaleźć osoby, które nie tylko zwiedzą Szkocję wraz ze mną, ale również dadzą mi szansę zobaczenia np. Portugalii, Hiszpanii czy innych krajów w Europie. I to się sprawdza.

Wakacje, lato, moim zdaniem warto spróbować czegoś innego niż standardowa wycieczka z biura podróży!

Katarzyna Jajszczok