Sąd pracy w Wielkiej Brytanii – droga przez mękę

0
prawo, imigranci, wielka brytania,
prawo, imigranci, wielka brytania,

Osiem lat po wydostaniu się z kryzysu, średnie zarobki na Wyspach ciągle znajdują się w małym dołku. Jednak niskie wynagrodzenie to bynajmniej nie jedyna zmora zatrudnionych.

Od 2013 roku wszyscy przekonani o tym, że zostali niesprawiedliwie potraktowani przez pracodawców – otrzymując niskie wynagrodzenie bądź niesłuszne wypowiedzenie z pracy – i chcą walczyć i swe prawa, są zobowiązani uiścić kwotę w wysokości ok. £1,200. Tyle kosztuje sąd pracy. Wcześniej opłaty takie nie istniały. Ich podstawa prawna została nawet zakwestionowana przez Sąd Najwyższy, a wyroku możemy spodziewać się w ciągu kolejnych miesięcy.

Aby zrozumieć sedno problemu, należy cofnąć się do czasów związków zawodowych. To one bowiem chroniły prawa pracownika. Obecnie, wraz z ich odejściem, w niepamięć poszła również reprezentacja sądowa w sprawach o niesłusznie traktowanie. Jeśli dana osoba jest przekonana, że stała się ofiarą niesprawiedliwych działań , musi uiścić opłatę za rozpatrzenie sprawy. Jaki tego wynik? Nastąpił gwałtowny spadek podań  – co oczywiście jest mile widziane przez rząd. Pojawiły się komentarze dotyczące tego, że swawola dotycząca fałszywych roszczeń  została właśnie ukrócona. Czy jednak słusznie?

Wedle informacji podawanych przez media, nowe prawo nie służy uczciwym, a odszkodowania dla pokrzywdzonych są tak niskie, że w ogóle nie opłaca się wnosić sprawy do sądu pracy! Czy w tym wypadku prawo stoi po stronie poszkodowanego? Biorąc pod uwagę opłaty znacznie przekraczające wysokość zadośćuczynienia oraz często samo wynagrodzenie pracownika, odpowiedź jest jednoznaczna. Taka sytuacja to gorzka pigułka rynku pracy na Wyspach.

Monika Nowicka