M.Weber o Brexicie: „Nie będzie wybierania rodzynek z ciasta!”

0

Dalszy udział UK we wspólnym rynku europejskim byłby najlepszym rozwiązaniem zarówno dla Europy, jak i dla Zjednoczonego Królestwa. Aby tak się stało, potrzeba jednak większych ustępstw ze strony Londynu.

W Parlamencie Europejskim przegłosowano rezolucję mówiącą o warunkach Brexitu. Wynika z niej, że Zjednoczone Królestwo musi wywiązać się ze wszystkich swych zobowiązań (prawnych, budżetowych i finansowych) względem Unii Europejskiej, jeżeli chce liczyć na uporządkowany „rozwód” z nią.

Zagrożono jednocześnie, że brak satysfakcjonujących ustaleń doprowadzi do automatycznego opuszczenia UE w 2019 r. – w sposób nieuporządkowany.

Ustalenie rezolucji poprzedzone było gorącą debatą w Parlamencie Europejskim. Słowami, które najdobitniej oddają stosunek Unii do Zjednoczonego Królestwa, posłużył się przewodzący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Polityk  stwierdził, że Wielka Brytania nie może sobie wybierać tego, co jej się podoba, jednocześnie odrzucając całą resztę. „Nie będzie wybierania rodzynek z ciasta! Nie może być tak, że kraj, który opuścił Unię, będzie miał się lepiej niż te, które pozostają w strukturach!” – przestrzegał Weber.

Odnosząc się do – opisywanych również przez Magazyn Square.pl – napięć miedzy Londynem a Madrytem w kwestii Gibraltaru, Weber stwierdził, że zamiast toczyć spory właściwe poprzedniemu stuleciu, Europa powinna raczej debatować o kwestiach bezpieczeństwa kontynentu. Polityk jednocześnie zadeklarował wsparcie dla krajów takich jak Hiszpania czy Irlandia, jeśli te będą zmagały się z przeszkodami ze strony Wielkiej Brytanii.