Czy Warszawa przejmie 30 tys. brytyjskich miejsc pracy?

0
wielka brytania, polska,
wielka brytania, polska,

Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy belgijskiego think tanku Bruegel, opuszczenie wspólnotowego rynku może kosztować Wielką Brytanię nawet 30 tys. miejsc pracy w sektorze finansowym. Walka o ich zdobycie odbywać będzie się między ośrodkami całej Europy. Zdaniem fachowców, w wyścigu tym skutecznie może uczestniczyć także Warszawa.

Nicolas Veron z Bruegel stwierdził, że wszystko będzie zależeć od decyzji politycznych i podatkowych podejmowanych w naszej ojczyźnie. Bruegel zaznacza, że wprawdzie najwięcej na „odpłynięciu” Wysp zyskać mogą centra finansowe o już ugruntowanej pozycji – we Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie i Dublinie –  ale przy odpowiednim rozegraniu Brexit może okazać się szansą także dla nowych graczy.

Stawka, o którą powalczy polska stolica to 10 tys. miejsc pracy w sektorze bankowym i 20 tys. w usługach prawnych, doradczych i księgowości. Finansistom z Warszawy pozostaje zakasać rękawy, nam – trzymać kciuki za to, by Polska była w stanie dobrze wykorzystać nadarzającą się sposobność.