Payment Protection Insurance

0

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10-15 lat wartość ubezpieczeń spłaty zadłużenia (PPI) sprzedanych przez banki wyniosła około 50 miliardów funtów. Od roku 2011 około 24 miliardy funtów zostało wypłaconych klientom, którym sprzedano nieodpowiednie PPI.

Według najnowszych analiz statystycznych, jedna osoba na dziewięć nie jest pewna czy miała PPI. Dorosłe osoby również często nie wiedzą czy ubezpieczenie spłaty zadłużenia było odpowiednie do ich potrzeb.

PPI, czyli angielski zwrot payment protection insurance jest zaprojektowane aby ubezpieczyć kredyt hipoteczny, pożyczkę lub spłatę karty kredytowej przez okres roku, na wypadek choroby, bezrobocia lub nieszczęśliwego zdarzenia.  Nieodpowiednie ubezpieczenia tego typu były oferowane na bardzo szeroką skalę, tak więc większość osób może nawet nie wiedzieć iż posiada taką polisę. Jeżeli posiadasz taki produkt możesz mieć prawo do roszczenia tysięcy funtów.

PPI było często sprzedawane jako  nieodpowiedni dodatek do pożyczek, w efekcie wiele osób płaciło pokaźne sumy za potencjalnie bezwartościową polisę. Jego koszt często przerastał oprocentowanie, tak więc uważa się je za jedne z najbardziej przecenionych  produktów finansowych.

Pracownicy banków byli zwykle zachęcani aby sprzedawać PPI we wszystkich możliwych sytuacjach, wielu z nich pracowało pod taką presją, iż ich porady dla klientów były dalekie od prawdy.

Jeżeli masz PPI, musisz zadać sobie pytanie, czy tak naprawdę jest Ci potrzebne? Osoby posiadające pożyczkę z banku zawierającą PPI powinny mieć możliwość, aby zrezygnować z  ubezpieczenia. Jeżeli jednak potrzebujesz PPI, uzyskanie osobnej polisy połączonej ze skasowaniem już istniejącej powinno pozwolić na oszczędności.

Roszczenia zwykle mogą być rozpoczęte w związku z polisami z lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia i późniejszymi. The Fiancial Regulator zaczął nakładać kary na firmy sprzedające PPI w roku 2006, ale poprawa sytuacji nastąpiła dopiero w roku 2011.

Ubezpieczenie PPI może być częścią kredytów hipotecznych, pożyczek lub kart kredytowych z następujących banków: Halifax, HSBC, Lloyds, TSB, MBNA, NatWest, RBS oraz Santander.

Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się czy należy Ci się do £5,000 za błędnie sprzedane PPI. Rząd obecnie potwierdził, iż może być wyznaczony limit na roszczenia związane z PPI do końca 2018 roku.

Dariusz Barabasz

Kancelaria prawna Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.