Dlaczego warto wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?

0

Pomimo, że prawo nie nakłada na nas obowiązku wymiany dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta na brytyjski, jest kilka powodów, które uzasadniają takie posunięcie.

Na oficjalnej stronie rządowej czytamy: „W Wielkiej Brytanii możesz jeździć na pełnym, ważnym prawie jazdy z każdego kraju Unii Europejskiej. Możesz używać go do ukończenia 70 roku życia, a jeśli zostałeś rezydentem po skończeniu 68 lat, możesz jeździć na nim przez 3 lata. Po tym czasie musisz wymienić swój dokument.”

Prawdą jest jednak, że w zdecydowanej większości przypadków warto wymienić prawo jazdy tak szybko, jak tylko postanowimy związać się z Wyspami na dłużej. Dlaczego? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, musi chodzić o pieniądze. Tak jest też w tym przypadku. Większość firm ubezpieczeniowych zaoferuje nam lepsze warunki ubezpieczenia pojazdu, jeśli we wniosku podamy dane zgodne z brytyjskim dokumentem. Ile możemy zaoszczędzić? Choć zależy to od indywidualnej sytuacji kierowcy (wiek, lata za kierownicą, liczba kolizji itp.), możemy przyjąć, że różnica mieścić będzie się w przedziale od kilkunastu do nawet kilkuset funtów.

Brytyjskie prawo jazdy posłuży nam również za dodatkowy dokument tożsamości. Ze względu na to, że będzie na nim widniał nasz adres zamieszkania na Wyspach, może nam to ułatwić załatwienie wielu kwestii formalnych.

Jak wymienić prawo jazdy? Zaczynamy od wypełnienia wniosku na stronie https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence. Odpowiednie formularze możemy też znaleźć w pobliskim urzędzie pocztowym. Dokument wysyłamy na adres DVLA, jednocześnie uiszczając opłatę za jego wymianę – na chwilę obecną wynosi ona £43. Co istotnie, musimy przy tym odesłać dotychczas używane prawo jazdy. Z tego względu list wyślijmy koniecznie za potwierdzeniem odbioru. Brytyjski dokument otrzymamy pocztą w ciągu 3 tygodni.